Miliardář Janeček chce zkvalitnit demokracii bojem proti fake news. Ty prý mohou i rozpoutat válku

17.09.2019 19:16

Moderátorka Českého rozhlasu Barbora Tachecí na vlnách veřejnoprávního rozhlasu zpovídala miliardáře Karla Janečka. Prý se dnes věnuje především přednáškám, a to přednáškám o demokracii. Dnes prý lidé naslouchají fake news, zavádějícím a lživým zprávám, které mohou způsobovat i války. A po jejich přečtení mají lidé tendenci „volit to svoje“, což je podle Janečka problém.

Miliardář Janeček chce zkvalitnit demokracii bojem proti fake news. Ty prý mohou i rozpoutat válku
Foto: Vít Hassan
Popisek: Sledovat debatu prezidentských kandidátů přišel také Karel Janeček

Demokracii je podle jeho názoru třeba zkvalitnit, a to i bojem se lživými, manipulativními a zavádějícími zprávami neboli s fake news.

Fake news je obrovský problém. Fake news mohou způsobit i války a zabíjení lidí, což se právě stalo v bývalé Jugoslávii,“ prohlásil Janeček. Má za to, že je třeba regulovat i sociální sítě jako Facebook. Dnes je totiž nejen Facebook nastavený tak, že jsou lidem servírovány informace tak, aby se jim líbily, aby na článek klikali, a Facebooku tím rostly příjmy. A znamená to, že lidé se uměle rozdělují. Přijde populista, začne říkat, že ti druzí jsou špatní a tak dále, a lidé mají tendenci tomu věřit. Mají prostě tendenci volit to svoje. A v (volebních) cyklech se to opakuje,“ konstatoval Janeček, který tady vidí problém.

Proto by změnil i volební systém. Každý občan by měl podle miliardáře k dispozici víc hlasů. A to i negativních hlasů. Janeček věří, že by to poté vedlo k tomu, že by lidé nevolili menší zlo. Ukázalo se to prý i na přímé volbě prezidenta, která rozdělila národ. Pokud by měli lidé možnost dát více pozitivních hlasů a současně hlasy negativní, vedlo by to podle Janečka k tomu, že by např. prezidentští kandidáti zdůrazňovali pozitivní stránky svých oponentů, protože by kalkulovali s tím, že potřebují na svou stranu získat i jejich voliče. A společnost to bude sjednocovat.

Pár slov poznamenal i na konto předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). Janeček se k němu prý snažil vyjadřovat neutrálně, ale v okamžiku, kdy si Babiš koupil média, tak prý v Janečkových očích skončil, protože koupí médií ještě znásobil svůj potenciální konflikt zájmů. „Ale pořád si nemyslím, že šel na počátku do politiky proto, aby si nakradl,“ mírnil své vyjádření Janeček.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ajaj. Jiřího Dienstbiera se v ČT ptali na to, co neslyšel rád. Takto to dopadlo

8:02 Ajaj. Jiřího Dienstbiera se v ČT ptali na to, co neslyšel rád. Takto to dopadlo

Ve studiu České televize se sešli tři senátoři: Tomáš Czernin, Miroslav Adámek a Jiří Dienstbier. Z …