Milion chvilek chce na Václaváku sto tisíc lidí. Přivedli si neziskovkáře Ondráčku, ten se hrdě přihlásil k udání na Babiše

03.06.2019 17:03

Ve stovkách českých a moravských měst protestují týden co týden tisíce lidí. Protestují proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) obviněnému v kauze Čapí hnízdo. Organizátor demonstrací Mikuláš Minář ze spolku „Milion Chvilek, z. s.“ prozradil, co účastníci těchto akcí požadují a co plánují dál. Přidal se k němu i ředitel české pobočky protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka, který si nebral servítky.

Milion chvilek chce na Václaváku sto tisíc  lidí. Přivedli si neziskovkáře Ondráčku, ten se hrdě přihlásil k udání na Babiše
Foto: Repro ČT
Popisek: Mikuláš Minář, předseda spolku Milion chvilek pro demokracii v Otázkách Václava Moravce

Platforma Milion chvilek pro demokracii očekává, že nadcházející úterní demonstrace v Praze bude největší protestní demonstrací od roku 1989. Den před ní proto svolala tiskovou konferenci, aby mohly jasně zaznít požadavky demonstrantů.

Na tiskové konferenci vystoupil také ředitel české pobočky neziskové protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka a promluvil o předběžné zprávě právní služby EU o pokračujícím střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO), jehož podniky momentálně odložené ve svěřenském fondu čerpaly finanční prostředky z EU. A možná tak činily neoprávněně.

„Asi víte, že tu věc jsme zahájili my jako Transparency podnětem vloni v září, já jsem ten podnět podepsal, takže celý tenhle cirkus se děje kvůli tomu,“ pravil ředitel české pobočky Transparency s tím, že si Andrej Babiš vytvořil v České republice zvláštní „systém Babiš“ na čerpání dotací. „Ten paradox, ke kterému tady dochází je, že pro ten Agrofert se peníze vždycky najdou,“ pokračoval Ondráčka s tím, že zatímco Agrofert má peněz dost, na platy učitelů nebo na sociální služby peníze chybějí.  

Babiš sice převedl svůj Agrofert do svěřenského fondu, ale podle hosta spolku Milion chvilek fakticky Agrofert dál ovládá a je konečným příjemcem financí z Agrofertu.

„On tedy cíleně lhal, že ten střet zájmů vyřešil. Andrej Babiš reaguje velmi podrážděně, skoro až nepříčetně, snad se snaží výsledky auditu překřičet, ale ukazuje se, že ten verdikt Evropské komise nezmění,“ pravil Ondráčka. „Ten report je také zprávou o zdrcujícím selhání našeho státu,“ zlobil se Ondráčka s tím, že čeští úředníci toto neměli dopustit. Mohlo by se prý stát, že budou trestně stíháni úředníci nebo manažeři Agrofertu.

Tuto situaci by prý Babiš neměl přežít. Pokud ji politicky přežije, tak se podle Ondráčky Česko přiblíží Maďarsku Viktora Orbána. Ředitel české pobočky TI však doufá, že k tomu nakonec nedojde, že si česká média zachovají nezávislost, že český stát nebude ovládat jeden člověk.

Když si vzal slovo Mikuláš Minář, prozradil, že na demonstraci vystoupí David Ondráčka, marketér Martin Jaroš a další hosté, jejichž jména nechtěl organizátor akcí příliš prozrazovat. Prý to bude překvapení.

Aby se Česko nestalo Maďarskem, žádají demonstranti z Milionu chvilek demisi stávající ministryně spravedlnosti Marie Benešové, neboť se domnívají, že není nestranná, ale staví se jasně na stranu Andreje Babiše. V nedělní Partii televize Prima prohlásila, že v tuto chvíli nemá důvod premiérovi nevěřit.

„Zadruhé žádáme, aby Agrofert vrátil všechny neprávem obdržené dotace. Zatřetí požadujeme konec dotací, daňových úlev, investičních pobídek a státních zakázek pro Agrofert,“ zaznělo z úst Mikuláše Mináře. Tím to však ještě neskončilo. „Začtvrté požadujeme, aby se premiér Andrej Babiš zbavil médií, protože i to, že vlastní média je nepřijatelný střet zájmů,“ upozornil Minář s tím, že některá média příliš nepíší o demonstracích Milionu chvilek pro demokracii.

Posledním požadavkem platformy Milion chvilek je demise Andreje Babiše, protože ani když se zbaví Agrofertu, neuzavře se tím kapitola jeho střetu zájmů. Vždyť bude i nadále obviněnou osobou v kauze Čapí hnízdo.

Demonstranti prý hodlají ve svých protestech pokračovat i v příštích týdnech, ať už v Praze nebo v regionech. Členové platformy Milion chvilek pro demokracii věří, že v budoucnu nemusí k protestům stačit Václavské náměstí a je možné, že budou organizovány jinde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Květiny zabitým v Lidicích? S azbukou ne! Foldynu a další vyhodili

9:28 VIDEO Květiny zabitým v Lidicích? S azbukou ne! Foldynu a další vyhodili

V letošním roce si připomínáme 77. výročí vyhlazení obce Lidice nacisty. I letos si je připomínali p…