Miloš Čermák: Cenzura ano. Ale nesmí to povalit vládu, nová by to zrušila

23.02.2023 13:24 | Ze sítí

Komentátor Jiří X. Doležal mluvil v rozhovoru s moderátorem Milošem Čermákem. Řeč byla mimo jiné o cenzuře. „Je těžké mluvit o zavedení cenzury a nevědět, jak ji vymáhat. To musí vymyslet právníci. Já bych prozatím úzce vymezil věci, které není možné publikovat a šířit,“ poznamenal Čermák a dodal, že je nutné zavést opatření, která nevyvolají nepokoje, nesvrhnou vládu a nevyvolají nové volby.

Miloš Čermák: Cenzura ano. Ale nesmí to povalit vládu, nová by to zrušila
Foto: pixabay.com
Popisek: Cenzura - ilustrační foto

Rozhovor mezi publicistou Milošem Čermákem a Jiřím X. Doležalem se týkal válečné cenzury. Tento termín zmínil Čermák v komentáři na Seznam Zprávách. „Psal jsem, že než bojovat s dezinformacemi, což dnes chce nejen vláda, ale celá řada subjektů, je lepší zavést cenzuru. Odvahu jsem k tomu chvíli sbíral, ale jen proto, v jakém informačním světě dnes žijeme. O všem rozhodují titulky, články, ke kterým patří, čte zanedbatelné procento čtenářů. Nechtěl jsem titulek ‚Čermák: Je třeba zavést cenzuru!‘ Já jsem fundamentalista svobody slova v až americkém smyslu. I nenávistný projev je podle mě akceptovatelný,“ poznamenal Čermák.

„Za nebezpečný považuji obecný ‚boj s dezinformacemi‘, protože dezinformace pro mnoho lidí znamená ‚informace, která se mi nelíbí‘. Za dezinformaci se považuje někdy lež, někdy domněnka, a někdy názor, který se mi nelíbí,“ sdělil Čermák a dodal, že úmyslná nepravda je lež, ale spousta dezinformátoů šíří dezinformaci, které věří. 

Cenzura by podle Čermáka měla být co nejužší, vydefinovaná na věci, které souvisí s tím válečným konfliktem a vztahu k ruskému režimu a postoji Západu k válce. „Věřím, že česká povaha je taková, že by v případě takového úzkého vymezení zákazu většina prostě poslechla. Že by toho devadesát procent těch naštvaných nechalo. Ta cenzura by ale byla dočasným opatřením, která by vyřešila jen základní problém – jako škrtidlo na rozříznutou tepnu. Nemůže vyléčit frustraci nespokojených,“ sdělil Čermák.

„Je těžké mluvit o zavedení cenzury a nevědět, jak ji vymáhat. To musí vymyslet právníci. Já bych prozatím úzce vymezil věci, které není možné publikovat a šířit. Ale musíme to dosáhnout opatřeními, která nevyvolají nepokoje, nesvrhnou vládu a nevyvolají nové volby. Protože z nich vzešlá vláda by ta opatření ihned zrušila,“ zakončil v rozhovoru Čermák.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

To s tím porušováním slibů začínáte brzy

Před volbami jste slibovali nezvyšovat ceny MHD, teď jste u moci asi měsíc a už slib porušujete a ceny jízdenek zvyšujete. Navíc v době, kdy ceny pohoných hmot klesají. Co se teda změnilo, že jste takhle otočili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

15:00 Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

Z pádu Credit Suisse bude zřejmě profitovat největší švýcarská banka UBS. Už jen proto, že záruky po…