Minář přiznal: Peníze chodily i mimo transparentní účet. Všechno doložím

07.04.2021 22:31

Hnutí Lidé PRO, jehož vznik v prosinci oznámil bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář a s nímž chtěl kandidovat do sněmovních voleb, kvůli nedostatečné podpoře ze strany veřejnosti v březnu skončilo. Na svou kampaň, která se nekonala, vybralo od dárců nemalou částku 5,8 milionu korun, z té ale na transparentním účtu skoro nic nezbylo. To vyvolalo velké pochybnosti a spekulace. A jeho bývalí kolegové hnutí chtějí znát odpovědi: Mináře vyzývají, aby zveřejnil vyúčtování končícího projektu Lidé PRO. Ten v reakci na to přiznal, že peníze šly přes i mimo transparentní účet, a přislíbil, že vše potřebné doloží, uvádějí Seznam Zprávy.

Minář přiznal: Peníze chodily i mimo transparentní účet. Všechno doložím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mikuláš Minář

Jedna z hlavních tváří projektu Lidé PRO, bývalý ředitel Transparency International David Ondráčka, vyzvala zakladatele hnutí Mikuláše Mináře, aby v maximálním rozsahu zveřejnil vyúčtování neúspěšného projektu, který Minář ukončil 24. března.

Původní zdroj ZDE.

Lidé PRO za uplynulý půlrok utratilo podle transparentního účtu spolku PRO ČR necelých šest milionů korun. Minář uváděl, že peníze utratili za přípravu kampaně či mzdy lidí, kteří se na projektu podíleli.

Ondráčka doufá, že zveřejnění vyučtování smyje spekulace, jestli si náhodou místo zmíněných výdajů neshrábl peníze do vlastní kapsy. Minář reagoval popudlivě, když se novináři minulý týden začali o hospodaření spolku zajímat. Lamentoval nad tím, že seriózní média naskakují na vlnu toho, že by se mohl na projektu „napakovat“.

Po Ondráčkově výzvě Minář přislíbil, že do 30. dubna hospodaření zveřejní. Minář je jako předseda spolku PRO ČR jediným, kdo s prostředky spolku mohl nakládat.

Podle transparentního účtu spolek PRO ČR utratil 5,8 milionu korun. Ukázalo se však, že ne všechny peníze, které spolek získal, přes transparentní účet šly.

Neobjevil se na něm třeba dar ve výši 1,2 milionu korun od brněnského podnikatele Václava Muchny. Ten podal vysvětlení: „Bylo to úplně na začátku, na rozjezd. Myslím, že transparentní účet tehdy ještě neměli, ale přiznám se, že si to nepamatuji,“ napsal Seznam Zprávám.

Proč se více než milion korun od brněnského podnikatele na transparentním účtu neobjevilo a odešlo mimo něj, se jal vysvětlit Minář posléze skrze vyjádření na svém facebookovém účtu. „Rád bych novináře upozornil, ještě předtím, než z toho někdo začne dělat další senzaci, že nás ještě před začátkem kampaně a zřízením transparentního účtu podpořil částkou 1,22 milionu korun pan Václav Muchna. Pan Muchna si přál být jako dárce zveřejněn až po oficiálním startu kampaně. Jiné takové dárce jsme neměli,“ objasnil Minář, proč peníze od tohoto dárce šly na jiný než veřejný účet.

 

Další tvář hnutí, kterým byl podnikatel Martin Hausenblas, jenž byl jedním z hlavních sponzorů, uvedl, že spolupráce s Mikulášem Minářem je pro něj zklamáním. „Nenaplnil svůj slib práce. Zklamal tím, že celý projekt zničil. Jeho osobní nechuť pokračovat převážila nad chutí ostatních pokračovat,“ uvedl na Twitteru Hausenblas, který poslal na transparentní účet Minářova projektu celkem 400 tisíc korun.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…