Ministr Chovanec pronesl v tisku tvrdé prohlášení k uprchlíkům. Bruselu se líbit nebude

15.04.2017 8:32

Raději zaplatíme miliony eur jako sankci, než abychom přijali 1600 uprchlíků, jak nám ukládá EU. To v podstatě říká v rozhovoru pro dnešní Právo ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vyjádřil se i k plánům sociální demokracie na progresivní zdanění platů a k volbě prezidenta.

Ministr Chovanec pronesl v tisku tvrdé prohlášení k uprchlíkům. Bruselu se líbit nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr vnitra Česka Milan Chovanec

Chovanec prohlásil, že v současné době jsme přijali 12 lidí z asi 1600, které bychom přijmout měli. „Jak postupně prověřujeme ten zbytek, tak si myslím, že není možné přijímat nikoho dalšího,“ uvedl s tím, že to může znamenat, že EU s námi po září tohoto roku zahájí sankční řízení. Na jeho konci může být sankce vůči ČR v rozsahu několika miliónů eur. „To je pak na vládě, aby vyhodnotila, jestli za to sankce stojí, nebo ne. Podle mě ano. Není možné sem lidi pouštět bez kontroly,“ uvedl Chovanec.

Proč vlastně prověřovaní uprchlíci neprojdou přes prověrku? Prověřování prý trvá několik týdnů, někdy i více než dva měsíce. „A ti lidé nebyli po tu dobu ochotni setrvat na místě, kde byli prověřováni – tedy v Řecku nebo v Itálii. Z toho důvodu byla ta bezpečnostní prověrka ukončena,“ vysvětlil Chovanec.

Vyjádřil se také k plánům sociální demokracie zavést progresivní zdanění. Prvotní návrh, který by více zdanil platy nad padesát tisíc, je podle Chovance pozitivní pro čtyři až pět miliónů lidí. „Plat nad padesát tisíc má v této zemi zlomek zaměstnanců. Hranice 50 tisíc je k debatě, a jak ji v soc. dem. zatím vnímám, jsem přesvědčen o tom, že se posune nahoru. Jestli to bude 70 nebo 80 tisíc, to se ukáže v červnu na naší programové konferenci,“ uvedl s tím, že progresivní zdanění je správné. Podle něj jej potřebujeme proto, abychom lidem s nižšími a průměrnými příjmy mohli nechat v peněženkách více peněz.

Ohledně prezidentské volby zastává názor, že by ČSSD měla postavit buď vlastního kandidáta, nebo podpořit Miloše Zemana. „To je můj osobní názor. Pro mě je v této nestabilní době potřeba, aby tu byla politická figura, která je předvídatelná,“ uvedl s tím, že nakonec bude respektovat výsledek vnitrostranického hlasování.

reklama

autor: vam

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

HHC

Dobrý den, souhlasím s vaši odpovědí na téma zákaz HHC. Ale nechápu, proč se tak nepřešlo jen k regulaci, ale k celkovému zákazu? Bezpochyby se objeví něco jiného a co když to bude ještě horší? Zajímavé také je, že jste nezakázali i kratom. Proč? A druhá věc je, jak je možné, že se doteď látka k mla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zvou Ukrajince, píšou Američanům. Pekarová s Vystrčilem fušují do diplomacie. Ale ne bez odezvy

4:44 Zvou Ukrajince, píšou Američanům. Pekarová s Vystrčilem fušují do diplomacie. Ale ne bez odezvy

Hlavy obou komor českého parlamentu v uplynulých dnech zabrousily do zahraniční politiky. Parlamentn…