Ministr Ťok odpověděl čtenáři na otázku, kdy bude hotova dálnice D3, která se prý staví šnečím tempem

12.01.2018 10:51

Systém dálnic a obecně vzato i stavba nových komunikací je jednou z priorit kabinetu Andreje Babiše. V něm na postu ministra dopravy znovu usednul také Dan Ťok. Právě na něho směřovalo několik dotazů našich čtenářů, k nimž se ministr v pátek vyjádřil.

Ministr Ťok odpověděl čtenáři na otázku, kdy bude hotova dálnice D3, která se prý staví šnečím tempem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto

Zřejmě nejpalčivější dotaz se týkal dálnice D3 (někdy zvaná Budějovická dálnice). Jak konstatoval registrovaný čtenář s přezdívkou "beran 96", již několik hejtmanů slibovalo dokončení dálnice do Českých Budějovic a dále na Linec. „Zatím se dálnice posunuje šnečím tempem a to i na rovných úsecích. Můžete slíbit, že budeme jezdit aspoň do tří let po hotovém?"

Reakce šéfa resortu dopravy? „Výstavba jednoho úseku dálnice trvá přibližně tři roky, těžko tedy mohu slíbit, že bude dálnice D3 za tři roky hotova, když se na řadě úseků ještě nezačalo stavět. Nicméně situace není tak špatná. V roce 2019 budou hotové nyní rozestavěné úseky Bošilec–Ševětín a Ševětín–Borek. Ty jsou v souhrnu dlouhé téměř 19 kilometrů. Vznikne díky nim souvislý úsek dálnice od hranice středních a jižních Čech až na východní okraj Českých Budějovic. Součástí D3 bude také obchvat Českých Budějovic, který má být hotový do roku 2021. Práce na něm začne v letošním roce.  V roce 2020 pak začneme dostavbu od krajského města na hranice."

Přibližme, že dálnice D3 je plánovaná a částečně realizovaná dálnice z Prahy přes Tábor a České Budějovice na česko-rakouskou hranici u Dolního Dvořiště, kde se spojí s připravovanou rakouskou rychlostní silnicí S10. Náklady na celou stavbu se odhadují na 63 miliard korun.

Ke 12. 10. 2017 byly zprovozněny části mezi Meznem a Bošilcem a mezi Borkem a Úsilným, celkem se jednalo o 45 kilometrů. Celá dálnice D3 je pro osobní vozidla zpoplatněna, s výjimkou úseku obchvatu Tábora mezi sjezdy Čekanice a Měšice a nově zprovozněným úsekem Borek - Úsilné. Pro vozidla nad 12 tun dálnice D3 podléhá zpoplatnění v celé délce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …