Ministryně Maláčová má recept na spravedlivé důchody

12.12.2020 7:36 | Zprávy

„Důchody jsou nespravedlivé, nesrozumitelné, a pokud nezměníme náš daňový systém, tak i neudržitelné. Víte, že 400 tisíc lidí dnes nedosáhne ani na důchod 12 tisíc a milión lidí má důchod pod 14 tisíc korun? Říkáte si, že se z toho přeci nedá žít?“ stojí na facebooku ČSSD. Proto Jana Maláčová představila návrh důchodové reformy.

Ministryně Maláčová má recept na spravedlivé důchody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Maláčová

„Když jste celý život poctivě makali, nesmíte na stáří živořit. Váš důchod musí být spravedlivý, srozumitelný a pro stát udržitelný. Abyste si už teď mohli spočítat, jaký důchod mít budete, nebo co musíte doladit, abyste ho měli důstojný, vznikla důchodová kalkulačka,“ informuje Maláčová na sociální síti.  
 
 
Důchod by se po reformě rozdělil na dva pilíře. „Z nultého by se vyplácel základní důchod 10 000 korun pro ty, co mají odpracované roky a z prvního zásluhová část za práci a za péči. Vy, co jste pracovali v náročných profesích, byste za každých odpracovaných deset let šli do důchodu o jeden rok dřív. Zkrátila by se doba pojistného, ze současných 35 let, na 25 let. A pro pracující nezmary, kteří potřebují být i na stará kolena profesně činorodí, by platila nižší daň,“ dodává Maláčová. 
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

15:00 „Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

Royal United Services Institute (RUSI) je nejstarší think-tank pro otázky obrany a bezpečnosti. Tent…