Na Šumavu má přijet ministr Chalupa. Stráský ho tam ale nechce

28.07.2011 11:09

Situace v Šumavském národním parku je stále napjatá. Jak informoval Český rozhlas, do místa chce přijet ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Aktivisté na Šumavě totiž stále brání kácení stromů. Dokonce dnes ráno dva vylezli na strom. Ředitel parku Jan Stráský ale namítá, že přítomnost ministra v lese by byla zbytečná.

Na Šumavu má přijet ministr Chalupa. Stráský ho tam ale nechce
reklama
Policisté v šumavské lokalitě Ptačí potok i dnes zasahují proti desítkám ekologů, kteří se už čtrnáctý den pokoušejí bránit kácení stromů napadených kůrovcem. Několik aktivistů se připoutalo ke kmenům, dva účastníci blokády vylezli do koruny a hodlají tam setrvat až do večera. Pořádková jednotka už z prostoru těžby vytlačila asi 20 lidí. Někteří ekologové se stejně jako v minulých dnech připoutali ke stromům pomocí řetězů a kovových trubek.

SLEDUJEME téma boj o Šumavu

Podle ředitele správy parku Jana Stráského by ale mělo padnout asi tři tisíce stromů. A to do úterý, kvůli kůrovci. Pak by se totiž z kukel mohli vylíhnout další brouci a kůrovec tak prý napadne další část lesa v okolí Ptačího potoka.

Ekologové si ale stojí na svém. Podle nich je to nesmysl a kácení je tak zbytečné. Šíření kůrovce se tím prý nedokáže zastavit.

Jenže celá situace nedala spát ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi (ODS). Podle informací Radiožurnálu kvůli blokádě území napadeného kůrovcem přeruší dovolenou. Jenže přítomnost ministra je podle Stráského zbytečná.

„Myslím, že dokonce v lokalitě není ani co vidět. Je to jenom vytváření ovzduší fotbalového zápasu, kdy jedna polovina fandí druhé polovině. Jde o to přijmout to spíš jako boj s kůrovcem než jako boj jednoho názoru s druhým. Jedná se o tři tisíce stromů a my jich máme označeno osmdesát tisíc. Touto operaci nezachraňujeme Šumavu, ani ji neničíme těm, kteří si to myslí. Jedná se o velmi drobnou akci v celé složité problematice," řekl pro Český rozhlas k návštěvě Chalupy Stráský.

Starosta si ale dupl: Já tu Chalupu chci 

Rozhlas ale připomíná, že naopak starosta Modravy Antonín Schubert po přítomnosti Chalupy hlasitě volá. Nechápe prý, proč ministr životního prostředí stále mlčí a na Ptačí potok zatím nepřijel ani nikdo z jeho podřízených.

„Je tady na jednoho obyvatele zhruba jeden policista, ale nevidím tady ani pana ministra, ani jednoho náměstka. Zřejmě asi problém Šumavy a jejího národního parku není až takovým problémem, jak to podle zájmu médií tady vypadá," podotkl starosta.

Během posledních dnů policie zadržela desítky lidí, všichni se ale pak do lesa vrátili a znovu se zapojili do protestu. Zásah jednoho z policistů vyšetřuje Inspekce ministra vnitra. Podnět k tomu podal Ekologický právní servis s tím, že muž v uniformě jedné z aktivistek vyhrožoval zabitím a škrtil ji. Aktivisté navíc tvrdí, že se dřevo těží nelegálně, podali proti tomu i trestní oznámení.

Nastoupí možná i těžké stroje

Kvůli zpoždění prací způsobenému blokádou zvažuje Stráský údajně i nasazení těžkých strojů, takzvaných harvestorů.  

"Otázka je závislá na tom, zda skutečně zbude na tomto úseku, o kterém se jedná, takové území, které splňuje podmínky, aby mohl být použit harvestor. To znamená území suché, které nevyvolá hluboké koleje," dodal k tomu Stráský pro Radiožurnál. I kvůli nasazení těžkých strojů chce údajně Chalupa přijet na Šumavu co nejdříve.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stánkař, který vyhnal Babiše: Známá osoba se do toho vložila. A pozor, další případ

14:20 Stánkař, který vyhnal Babiše: Známá osoba se do toho vložila. A pozor, další případ

Andreje Babiše podle všeho odmítli v Třeboni obsloužit. Trhovec řekl, že premiéra nenávidí a nic mu …