Na Západě volání za 150. U nás za 3000. Vypínám si mobil

17.07.2011 12:56

Máte mobilní telefon, používáte jej s rozumem, a přesto vám měsíčně chodí od operátora účty často sahající až k tisícovkám? Podobnou situaci zažívá většina Čechů. Že něco podobného není ve zbytku Evropy ani zdaleka běžné, se snaží dokázat iniciativa Nechceme předražené mobilní volání. Ta vyzývá občany, aby na protest proti vysokým cenám volání vypnuli své mobilní telefony. Tedy alespoň na dvě hodiny.

Na Západě volání za 150. U nás za 3000. Vypínám si mobil

V neděli 17. července si řada uživatelů vypne mobily. Od 17 hodin do 19. Přes víkend si lidé vypínají telefony, protože si zkrátka chtějí oddychnout a nechtějí být nikým vyrušováni z odpočinku. Tentokrát však půjde o něco jiného. O protest.

„Nelíbí se ti oligopolní ceny? Došla ti trpělivost? Tak si přečti, pošli, přemluv a hlavně v neděli 17.7. v 17 hod na dvě hodiny vypni svůj telefon," píší pořadatelé facebookové události 17.7.2011 v 17:00 VYPÍNÁME mobilní telefony!!! Ti tvrdí, že cílem akce není poškodit mobilní operátory, ale vyvolat diskusi na téma předraženého volání v ČR.Nechceme oligopol, zní na Facebooku

Akci, kterou na Facebooku podpořilo téměř 5 tisíc lidí, pořádá iniciativa Nechceme předražené mobilní volání. Ta protestuje jak proti drahým voláním v České republice, tak proti absenci čtvrtého mobilního operátora na našem trhu.

„Chybí nám v civilizovaných zemích obvyklý 4. operátor - např. i menší Rakousko má operátory 4. Chybí nám ale i virtuální operátoři. Oligopolní trio O2, T-Mobile a Vodafone se rozhodlo se o svůj zlatý důl s nikým nedělit a ČTÚ se k této skutečnosti staví zcela nepochopitelným způsobem. Výsledkem je situace, kdy Česko, jako jediná z civilizovaných zemí Evropy, nemá žádného virtuálního operátora," hořekuje iniciativa proti drahému volání.

Zlevňujeme, tvrdí operátoři. Přesto jsou dvacetkrát dražší

Operátoři se brání, tvrdí, že se ceny tarifů neustále zlevňují a že každý zákazník má možnost vytvořit si tarif na míru. Martin Žabka z O2 říká: „Názory našich zákazníků jsou pro nás důležité, ale k podobným protestům nevidíme důvod, protože každý zákazník může požádat o doporučení nejvhodnějšího tarifu, aby neplatil zbytečně za služby, které nepoužívá."

I ostatní operátoři argumentují tím, že zlevňují. Přesto však skupina předkládá tarify běžně dostupné v západních zemích, oproti nimž jsou ceny českých tarifů doslova astronomické. „Na skok do Rakouska: 3SuperSIM 3Ideal ti dá 2.000 min volání (1.000 všude, pak 1.000 do vlastní sítě) za těžko uvěřitelných 150 Kč. U nás by totéž stálo: VF 2.700 Kč, O2 3.900 Kč a TM 3.990 Kč. Slovy klasika: Kdepak jen soudruzi z ČTÚ udělali chybu?" útočí stránky iniciativy Nechceme předražené volání jak na jednotlivé operátory, tak na Český telekomunikační úřad.

Za tarifem do Německa, přejí si na Facebooku

Samotní fanoušci akce Vypínáme mobilní telefony jsou již předem k jejímu výsledku skeptičtí. „Dokud nebudou zrušeny hranice v mobilních tarifech, tak se asi výrazné změny u nás nedočkáme. Až si jednou budeme moct koupit tarif v Německu nebo Dánsku, tak ti naši vydřiduši budou muset jít s cenama hodně rychle dolů," filozofují na Facebooku odpůrci drahého volání.

K věci:
Operátoři se bouří. Chtějí za odposlechy peníze. John se brání
Barták nevrátil ministerský mobil. Jeho poradkyně zase notebook
Bursíkův mobil v bazaru. S nesmazanými SMS

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Matěj Pálka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skandál!“ Babiš v metru: Piráti slibovali. A teď máte... Hřib se neudržel

8:45 „Skandál!“ Babiš v metru: Piráti slibovali. A teď máte... Hřib se neudržel

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš uveřejnil další propagační video ze série „čau lidi“, v němž přesvědčuje …