Na pokraji chudoby je desetina Čechů. Nemají ani na maso

16.07.2011 5:46

Místo k moře jedete letos na rybník do Horní Lhotky? Nebo nemáte ani na to? Rozhodně nejste sami. Dovolenou si z finančních důvodů nemůže dovolit 40 procent českých rodin. Celá desetina Čechů žije za méně než deset tisíc měsíčně a ocitají se tak na pokraji chudoby. Vyplývá to z šetření Českého statistického úřadu.

Na pokraji chudoby je desetina Čechů. Nemají ani na maso
reklama

Podle studie má přes 65 procent domácností problém vyjít s výplatou a v mnoha případech se jejich situace značně promítá do kvality života. Více než desetina domácností si nemůže dovolit jíst obden maso, necelých 6 procent si nemůže v bytě ani dostatečně zatopit. Velké potíže pak představuje splácení nájemného, hypoték a ostatních půjček.

Tento stav je zřejmě způsoben dopady světové finanční krize, která se v České republice projevila se zpožděním. Negativní vývoj zasáhl zejména podnikatele a živnostníky, od nichž se pak krize šířila i mezi ostatní skupiny domácností.

V roce 2009 byl průměrný čistý roční příjem 143 100 korun na osobu. Byl způsoben ale pouze zvýšením sociálních příjmů a ostatních příjmů jako jsou příjmy z pronájmu nebo prodeje. Podíl příjmů ze zaměstnání či podnikání se naopak oproti roku 2008 mírně snížil.

Statistici konstatují, že tento vývoj je odrazem ekonomické situace, kdy samostatně činní měli horší odbyt pro své výrobky či služby než v minulých letech. V zaměstnaneckém sektoru byli navíc propouštěni lidé s nižšími příjmy, čímž došlo k navýšení průměrného výdělku. Domácnosti nezaměstnaných měly k dispozici průměrně zhruba 78 tisíc korun.

Související:
Průměrný plat poslance? 59 tisíc a až desítky tisíc náhrad
Gajdůšková: Efekty vládních kroků - chudoba a podvázání konkurenceschopnosti
Chudoba ve stáří děsí mladé Čechy

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jhe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jágr není nejostřejší tužka v penále.“ Pavel Novotný ho urazil za očkování

14:37 „Jágr není nejostřejší tužka v penále.“ Pavel Novotný ho urazil za očkování

Pavel Novotný si myslí, že Jaromír Jágr není nejostřejší tužka v penále. Starostovi Řeporyjí vadí to…