Na vojenský den Bahna přišlo do Brd 50.000 lidí, odhadla armáda

23.06.2018 21:58

Na 50.000 návštěvníků přišlo dnes do bývalého vojenského újezdu Brdy na tradiční Den pozemního vojska Bahna 2018. ČTK to řekl mluvčí akce Jindřich Plescher. Akce, na které se prezentuje to nejlepší, co zejména pozemní vojsko má a umí, se na bývalém tankodromu konala po devětadvacáté. Pro diváky byl připravený sedmihodinový program s dynamickými i statickými ukázkami moderní armády, historické vojenské techniky či historických bojových akcí z let 1918, 1938 a 1968. Akce se účastnila s ukázkami také například policie či hasiči.

Na vojenský den Bahna přišlo do Brd 50.000 lidí, odhadla armáda
Foto: Archiv
Popisek: vojáci
reklama

Do organizace, zajištění i do samotných statických a dynamických ukázek se zapojilo kolem 1000 armádních profesionálů se 350 kusy techniky. Další desítky kusů historické vojenské techniky přivezl spolupořadatel akce – Muzeum na demarkační linii v Rokycanech. Celkem se do Bahen podle Pleschera zapojilo na 1300 lidí a kolem 500 kusů techniky.

Pro armádu představují Bahna nejen prezentaci pro veřejnost, ale především součást výcviku. „Důležitý je také rekrutační aspekt,“ řekl velitel pozemních sil Josef Kopecký. K nejatraktivnějším částem programu patřily prezentace jízdních vlastností armádních vozidel kajman či transportérů pandur, akční ukázka zásahové jednotky policie se zapojením vrtulníku a hlavně hodinová hlavní kombinovaná ukázka. Pozemní vojsko připravilo s podporou letectva simulaci operace na prosazení míru, což je nejvyšší stupeň mírových operací, připomněl Kopecký. Diváci mohli v akci vidět vozidla kajman, pandur, vrtulníky, tanky, dělostřelectvo i letectvo. V ukázce účinkovalo téměř 200 vojáků. „Jsme tady limitování prostorem, příští rok bude 30. výročí Bahen a to bude ukázka mnohem akčnější a bojovnější,“ slíbil Kopecký.

V programu patřilo čestné místo také ukázkám bojů z roku 1918 z první světové války na Piavě v Itálii, z mobilizace v roce 1938 a ze srpnových událostí roku 1968.

„Jsem ráda, že zde veřejnost může vidět veškeré ukázky schopností našich vojáků. Chtěla bych vás ujistit, že schopnosti našich vojáků jsou velmi, velmi vysoce hodnoceny všemi generály v rámci NATO, ať už je to mise v Afghánistánu, mise v Iráku. Schopnosti našich vojáků jsou takové, na které bychom my všichni měli být hrdí,“ uvedla končící ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO). Připomněla, že zejména pozemní vojsko čeká velká modernizace techniky za zhruba 50 miliard korun.

Velká návštěvnost akce, která je každoročně v horku i v dešti několik desítek tisíc lidí, je podle náčelníka generálního štábu armády Aleše Opaty signálem pro armádu a důkazem toho, že jí veřejnost věří.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A teď soud s Hamplem, Kurasem, Tomským a Samkovou”. Foldynův muž odsouzen za nenávist. Nastal otřes

18:17 „A teď soud s Hamplem, Kurasem, Tomským a Samkovou”. Foldynův muž odsouzen za nenávist. Nastal otřes

Dnešní den patřil mimo jiné také soudu s politickým poradcem Walterem Kraftem, jenž byl souzen za čl…