Naštvaná trhovkyně řekla do kamery: 95 % očkovaných. A co teď? Zrušené Vánoce

26.11.2021 14:18

Prodejkyni na vánočních trzích Petru Vavříkovou naštvalo rozhodnutí vlády o zrušení adventních trhů z důvodu koronavirové pandemie. „95 procent stánkařů je očkovaných, těch pět procent zbylých má doklad, že je to ze zdravotních důvodů nedoporučováno od lékaře a my už opravdu nevíme, co pro tu vládu můžeme dělat,“ rozhorlila se ve vysílání ČT24.

Naštvaná trhovkyně řekla do kamery: 95 % očkovaných. A co teď? Zrušené Vánoce
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Petra Vavříková ve vysílání ČT24

„Já jsem přímý výrobce šperků z minerálů, kompletně ve stříbře a oceli, ale nejsem tady sama. Jsou tady ručně dělané adventy, adventní věnce, což je kvantum chvojí, kvantum práce, jsou tady nakládané sýry – zase dva tři měsíce práce, dodavatelsky navázané firmy, skla, řezník a podobné věci. Nejsme tady jenom my. Ale my jsme tady za mikropodnikatele. My opravdu nemáme peníze na to, abychom se dostali byť do těch menších stánků do těch obchodních center. A jsme tady i z toho důvodu, že spousta z nás dělá takzvané staré české řemeslo,“ podotkla prodejkyně na vánočních trzích v Plzni Petra Vavříková v rozhovoru pro ČT24.

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 27148 lidí
„Jsou to prostě věci, které nekoupíte v obchodních nadnárodních firmách. Snažíme se to nabídnout těm lidem, abychom neměli unifikované Vánoce. Bohužel vláda svým opatřením nejenomže nám zakáže prodávat, ale i té veřejnosti, těm běžným občanům, nabízí pouze unifikované Vánoce. Máme dvakrát zrušené Velikonoce, dvakrát zrušené Vánoce, nemluvě v létě, že ani ty stánky v létě, jako bylo vinobraní a podobně, vše bylo zrušené, byť se necháváme všichni očkovat. 95 procent stánkařů je očkovaných, těch pět procent zbylých má doklad, že je to ze zdravotních důvodů nedoporučováno od lékaře a my už opravdu nevíme, co pro tu vládu můžeme dělat. Nosíme respirátory, snažíme se dodržovat dvoumetrové fronty, abychom ty lidi trošku koordinovali, ale pokud tohle vláda udělá ze dne na den, jako to bylo včera, tak prostě nejsme schopni – a tímto bych chtěla strašně, opravdu hodně poděkovat všem lidem, běžné veřejnosti, která nás včera až dojala, jak nás přišla podpořit. Byť si koupili maličkosti, ale přišli a brečeli nám tady, že opět mají zrušené Vánoce,“ rozhorlila se Vavříková.

„Rozhodnutí vlády o zrušení konání venkovních vánočních trhů doslova ze dne na den je nehorázné vůči všem provozovatelům trhů i samotným stánkařům, kteří si zboží mnohdy zakoupili na úvěr. Je neskutečné, že je nechali ty stánky i postavit a teď je budou nutit je zase zbourat. Vláda musí nabídnout adekvátní finanční kompenzace všem stánkařům,“ rozhořčeně napsal na svůj twitter také primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

„Považuji to za důkaz finálního selhání dosluhující vlády Andreje Babiše a jejich absolutní neschopnosti cokoliv plánovat. Zajímalo by mě, co pro zbrzdění pandemie dělali do teď. Navíc je naprostý paradox zrušit venkovní trhy třeba na náměstí Republiky a vedle toho nechat fungovat přeplněné nákupní centrum,“ dodal a doplnil svůj status obrázky.

„Připomíná mi to situaci z minulého roku. Tehdy jsme ale byli svědky situace, kdy dobrá čísla v Praze umožnila vládě nechat v rámci systému PES velké obchody otevřené v celé zemi. Díky tomu pak pandemie dosáhla v lednu dalšího maxima,“ zakončil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

6:31 Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

„Evropa bude potřebovat jen v následujícím desetiletí půl milionu IT odborníků, které nebude mít, po…