Ne, ne, ne! Kundra, původce „ricinové kauzy“, v Respektu vrátil úder

08.06.2020 11:52

I přesto, že česká vláda vyhostila dva zaměstnance ruské ambasády – Andreje Končakova a jeho podřízeného Igora Rybakova – podle reportéra Ondřeje Kundry jasno v případu stále není. Píše to v nejnovějším čísle týdeníku Respekt.

Ne, ne, ne! Kundra, původce „ricinové kauzy“, v Respektu vrátil úder
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Ondřej Kundra

O tom, že budou vyhoštěni dva lidé z ruské ambasády, hovořil v pátek premiér Andrej Babiš (ANO).

Anketa

Máte pochopení pro demonstrace za práva černochů v USA?

4%
96%
hlasovalo: 19361 lidí

Jde o tzv. kauzu ricin. Tento nebezpečný jed měl podle médií do republiky přivézt právě pověřený ředitel Ruského střediska vědy a kultury v Praze Andrej Viktorovič Končakov. Údajně proto, aby pohrozil či ohrozil trojici pražských politiků – Ondřeje Koláře (TOP 09), Zdeňka Hřiba (Piráti) a Pavla Novotného (ODS).

Premiér Andrej Babiš oznámil, že kauza ricin byla vymyšlená, ale nikoli českou stranou. Celou věc si prý vymysleli na ruském velvyslanectví, a to kvůli vnitřním sporům na ambasádě. 

„Z informací a předložených důkazů, které jsem obdržel od Bezpečnostní informační služby (BIS) jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně naší Bezpečnostní informační službě smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům. Způsobil tak kromě zbytečného vytížení našich bezpečnostních složek další komplikaci v česko-ruských vztazích a poškození dobrého jména Ruské federace v České republice,“ řekl Babiš. Na jeho slova upozornila ČTK.  

Zdůraznil také, že podobné akce nemůže Česká republika na svém území tolerovat. Dva ruští diplomaté byli proto z Česka vykázáni. „Jsme svrchovaný stát, a takovéhle akce na našem území nejsou přijatelné.“

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) doplnil, že se nejprve snažil celou věc vyřešit diskrétně, ale ruská strana v tomto směru nebyla příliš vstřícná, takže vládě nakonec nezbylo nic jiného, než dvě osoby vyhostit.

Kauze se od dubna věnoval právě časopis Respekt. „V dramatickém případu, který vedl ke zvýšení napětí mezi Českem a Ruskem, tak došlo k dalšímu viditelnému posunu. Rozhodně však ne k celému odkrytí pozadí, proč se nyní vláda rozhodla k bezprecedentní vyhošťovací akci“ poznamenal k tomu nyní Kundra v nejnovějším vydání Respektu.

„Nežádoucími muži pro kabinet jsou současný šéf ruského kulturního centra Andrej Končakov a jeho podřízený Igor Rybakov. Právě druhý jmenovaný mohl být tím, kdo poslal české tajné službě anonymní udání s upozorněním na příjezd údajně jedem vybaveného Končakova. Ten do Prahy přicestoval v polovině března, krátce před koronavirovým uzavřením hranic a českého vzdušného prostoru,“ píše dále investigativec s poukázáním na to, že premiérovo vysvětlení má v tuto chvíli několik bílých míst. Například, jak zpravodajci objevili údajný osobní motiv Rybakovova anonymu. A také, čeho by chtěl Rybakov obviněním svého kolegy dosáhnout.  

„Nadosobní průběh celé věci lépe odpovídá i konečnému vládnímu verdiktu. Pokud by totiž opravdu Rybakov jen z osobní zášti a pro svůj osobní prospěch pomlouval Končakova, proč by pak byla spolu s ním vyhoštěna i jeho oběť? Jinými slovy, jestli bylo udání smyšlené, proč musí být zároveň vyhoštěn i údajný dovozce jedu, který ve skutečnosti nic špatného neudělal?“ ptá se dále Kundra, že se nedozvěděl odpověď na otázku, čím se měl ve sporu provinit Končakov.

Závěrem pak Kundra uvádí i skutečnost z ruské ambasády – ta událost jako osobní střet svých zaměstnanců nepřiznává, jejich vyhoštění označila za „vykonstruovanou provokaci“. 

Šéf Ruského střediska vědy a kultury Andrej Končakov se včera před svým odletem vyjádřil na svém facebookovém profilu.

„Chtěl bych upřímně poděkovat všem, s kým jsem měl tu čest seznámit se a pracovat během své služební cesty do České republiky. Za sedm let plodné práce se mně a mým kolegům v Ruském středisku vědy a kultury v Praze podařilo udělat mnohé pro upevňování rusko-českých kulturních styků,“ poznamenal Končakov.

„Dnes ani nemohu uvést přesný počet akcí a setkání, jež se konaly jak v samotném RSVK, tak i mimo něho. S určitostí mohu říci jedno: Česko je země s velkým srdcem, žijí zde vynikající lidé, kteří milují svoji zemi, váží si její historie a dělají mnohé pro to, aby vzkvétala. Národy našich zemí mají mnoho společného – v prvé řadě je to oboustranný zájem a úcta jeden k druhému,“ uzavřel Končakov, s tím, že děkuje všem, kdo jej podporovali v těchto nelehkých dnech.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

139 procent přirážka. Tesco i další. „Nabonzováno“ vše

14:14 139 procent přirážka. Tesco i další. „Nabonzováno“ vše

Až milion ovocných stromů, většina jabloní. Tolik prý padne za oběť dle Agrární komory ČR kvůli poli…