Ne, to není rasismus, zastala se Šichtařová Tommyho Robinsona

05.06.2018 13:52

Ekonomka Markéta Šichtařová se na svém blogu na serveru iDnes.cz vyjádřila k případu Tommyho Robinsona.

Ne, to není rasismus, zastala se Šichtařová Tommyho Robinsona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová
reklama

„Tommy Robinson není žádný svatoušek. Někdo mu říká novinář, někdo aktivista. Na YouTube lze najít řadu jeho videí, takže možná lepší je slovo youtuber. Robinson založil English Defence League (Ligu na obranu Anglie), což je uskupení, které bychom asi nejlépe mohli popsat jako ‚národovecké‘, ačkoliv v případě multikulturní Británie tenhle výraz zní hodně divně. U nás by jej novináři nejspíš označili za ‚krajní pravici‘. Tak úplně snadné to ale není,“ poznamenala Šichtařová. 

Fotogalerie: - První máj v národním duchu

Zatýkání na 1. máje v Plzni na setkání Dělnické st...
Zatýkání na 1. máje v Plzni na setkání Dělnické st...
Dělnická strana sociální spravedlnosti, Ľudová str...
Dělnická strana sociální spravedlnosti, Ľudová str...
Dělnická strana sociální spravedlnosti, Ľudová str...
Dělnická strana sociální spravedlnosti, Ľudová str...

Anketa

Podporujete zdanění církevních restitucí v intencích návrhu KSČM?

89%
hlasovalo: 14193 lidí

Podle jejích slov Robinson neháže imigranty do jednoho pytle kvůli principu kolektivní viny a kvůli jejich původu nebo barvě. „Robinson totiž supluje mainstreamové novináře a dělá práci, kterou by oni dělat měli, ale nedělají buď z přesvědčení, nebo ze strachu, že budou označeni za rasisty: Totiž obklopí se několika bodyguardy, vyrazí do no-go zón v britským městech, ve kterých platí právo šaría, a točí. Jeho reportáže jsou expresívní, občas mají i lehký nádech manipulace – ale podstatné je, že vznikají a policii se ani trochu nelíbí. Jsou totiž vysoce nekorektní,“ dodala dále ekonomka.

Původní text ZDE

Popsala také Robinsonův pobyt ve vězení, či jeho zaměření na muslimský gang, s nímž si dlouho britská policie nevěděla rady. Nakonec jeho hlavní vůdce pochytala a pohnala k soudu. „Robinson se – jako by byl skutečně certifikovaný novinář – postavil před budovu soudu a z ulice začal přes Facebook vysílat přímý přenos z průběhu jednání. Je zjevné, že z ulice se žádné pikantérie na veřejnost dostat prostě nemohly. Ale už jen to, že Robinson přistoupil k obžalovanému a položil mu otázku: ‚Co si myslíte o rozsudku? Víte, že půjdete do vězení?‘ stačilo, aby policie došla k názoru, že překročil hranice podmínky, ve které zrovna byl. Robinson byl bleskově zatčen a výsledkem je 13měsíční vězení nepodmíněně. Není pochyb o tom, že opět mu ve věznici půjde o život,“ popsala Robinsonův příběh ekonomka. Na případ je uvaleno embargo. 

„Podsouvané tvrzení, že je vlastně dobře, že ‚rasista‘ byl zatčen a ve zkráceném procesu odsouzen, protože jeho chování na ulici před soudem mohlo ohrozit výsledek soudu, je zjevná pitomost. Těch zhruba deset tisíc lidí, kteří jeho vysílání sledovali, si nevšimlo, že by se choval jakkoliv nevhodně nebo že by jakkoliv jednání ohrožoval. Fajn, byl v podmínce,“ dodala Šichtařová.

Následně se zeptala, kdy už média pochopí, že principem rasismu je uznávání kolektivní viny, nikoliv informování o původu agresora?! „Rasismem či xenofobií je odsednout si od příslušníka nějaké menšiny v autobuse jen proto, že vypadá jinak. Rasismem není informování o tom, že přistěhovalci si vytvořili no-go zónu, v níž ignorují zákony hostitelské země a v níž působí zločinecké gangy. Naopak neinformování o tom je porušováním ústavního práva na svobodu slova a manipulací ze strany médií,“ míní Šichtařová.

Závěrem zmínila, že do ulic vyšly za propuštění Tommyho Robinsona demonstrovat tisícovky Britů. Poukázala také na situaci v Itálii. „Troufám si říct, že v Evropě už svým způsobem probíhá občanská ‚válka‘. Ale protože jsme již velmi vyspělí a civilizovaní, je to válka nekrvavá: Je to jen totální rozkol společnosti na ty, kdo uznávají tradiční hodnoty a původní evropskou kulturu, a ty, kdo bojují proti všemu a všem. Na jedné straně feministky, genderoví aktivisti, odpůrci rodin, odpůrci národů, odpůrci států, omezovatelé médií, vnucovatelé dobra za každou cenu, kolektivisté, popíratelé rozdílů. Na straně druhé ti, kdo chtějí zachovat národní státy, chtějí zachovat rodiny, chtějí zachovat dvě pohlaví, chtějí šířit informace a jsou za to přihlouple označováni za rasisty. Jako válka to nevypadá jen navenek, protože neteče krev. Ve skutečnosti příkop mezi oběma stranami neustále roste,“ uzavřela se slovy, že případy, jako je ten Robinsonův, jsou extrémně nebezpečné, neboť by mohla přijít série „revolucí“. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Propaganda německých protektorů. Vzpomínáte na ten odpad na ČT? Vyoral se dobře baví nad vysíláním pro Maďarsko

15:56 Propaganda německých protektorů. Vzpomínáte na ten odpad na ČT? Vyoral se dobře baví nad vysíláním pro Maďarsko

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Zcela nepokrytě a bezprecedentně probíhá genocida psychického a fy…