„Zažili jsme covidovou krizi, která už je snad za námi. Ukrajinskou krizi, v jejímž středu se nacházíme. A to zdůraznilo potřebu mít víc Evropy, mít silnější Evropu, jako respektovanou velmoc,“ sdělil francouzský velvyslanec v Česku Alexis Dutertre s tím, že začaly vládnout agresivnější poměry. V Knihovně Václava Havla v Praze tak ve čtvrtek při debatě předal symbolickou pochodeň předsednictví v Radě Evropské unie Česku.
Oživení, síla, sounáležitost
Debatu s názvem Co může Česko nabídnout Evropské unii? moderoval ředitel knihovny Michael Žantovský. Nejdříve omluvil neúčast třetího hosta, tedy vedoucí Stálého zastoupení Česka při EU Editu Hrdou s tím, že je ještě v letadle a snad dorazí. Účast sice nebyla nijak ohromující, ale každý návštěvník si odnesl knížečku s projevem Václava Havla Evropa jako úkol. Z první řady pozoroval pohledem ospalého ostříže účastníky debaty exministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Velvyslanec Dutertre také zmínil, že když Francie chystala své předsednictví před šesti měsíci, tak přišla s heslem Oživení, síla, sounáležitost. Bylo pro ni důležité posílit svrchovanost Evropy v době, která je čím dál tím soutěživější, agresivnější, někdy až brutálnější. Připravila řadu programových aktivit, nicméně do toho přišla ruská invaze na Ukrajinu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský