Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

01.07.2022 21:04 | Reportáž

V příběhu Ukrajiny se trochu zrcadlí naše vlastní tragická minulost. Roky 1938 a 1968, kdy silnější soused likvidoval demokracii v Československu s využitím částí národnostních menšin. To řekl při debatě o českém předsednictví v Radě Evropské unie v Knihovně Václava Havla český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek. Také sdělil, jak došel k mottu našeho předsednictví.

Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Co může Česko nabídnout Evropské unii? Symbolické předání štafety předsednictví v Knihovně Václava Havla

„Zažili jsme covidovou krizi, která už je snad za námi. Ukrajinskou krizi, v jejímž středu se nacházíme. A to zdůraznilo potřebu mít víc Evropy, mít silnější Evropu, jako respektovanou velmoc,“ sdělil francouzský velvyslanec v Česku Alexis Dutertre s tím, že začaly vládnout agresivnější poměry. V Knihovně Václava Havla v Praze tak ve čtvrtek při debatě předal symbolickou pochodeň předsednictví v Radě Evropské unie Česku.

Oživení, síla, sounáležitost

Debatu s názvem Co může Česko nabídnout Evropské unii? moderoval ředitel knihovny Michael Žantovský. Nejdříve omluvil neúčast třetího hosta, tedy vedoucí Stálého zastoupení Česka při EU Editu Hrdou s tím, že je ještě v letadle a snad dorazí. Účast sice nebyla nijak ohromující, ale každý návštěvník si odnesl knížečku s projevem Václava Havla Evropa jako úkol. Z první řady pozoroval pohledem ospalého ostříže účastníky debaty exministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Velvyslanec Dutertre také zmínil, že když Francie chystala své předsednictví před šesti měsíci, tak přišla s heslem Oživení, síla, sounáležitost. Bylo pro ni důležité posílit svrchovanost Evropy v době, která je čím dál tím soutěživější, agresivnější, někdy až brutálnější. Připravila řadu programových aktivit, nicméně do toho přišla ruská invaze na Ukrajinu.

Anketa

Vláda Petra Fialy dle vašeho mínění povládne (ptáme se od 30.6.2022)

95%
hlasovalo: 10967 lidí
„Přišel 24. únor. To jsme nečekali. Jak říkal John Lennon: ‚Život je to, co se stane, když si začnete dělat plány!‘ Francie a celá Evropa se musela nějak popasovat s ruskou agresí proti Ukrajině. V tu chvíli pro nás bylo klíčové, aby Evropská unie zůstala sjednocená. A to se nám daří. Připravili jsme teď poslední šestý balíček sankcí proti Rusku. Poprvé jsou to kritické sankce, které jsou sledované po celém světě a EU je vnímána jako aktér, který je schopen tvrdě reagovat. Ukrajinu jsme podporovali finančně i vojensky. Vyčlenili jsme rozpočet dvou miliard eur a je to poprvé, kdy byl využit nástroj EU na podporu nečlenského státu, co se týče dodávek zbraní,“ řekl Dutertre s tím, že EU nabídla Ukrajině status kandidátské země EU.

Identifikace s Ukrajinou

Žantovský následně připomenul, že při posledním českém předsednictví začala válka v Gaze, rusko-ukrajinská plynová krize a uprostřed padla česká vláda. Tuzemský ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek nejdříve vysekl poklonu „zemi galského kohouta“ s tím, že „Francie prokázala mimořádnou empatii a její předsednictví bylo okouzlující“. Nicméně české předsednictví vstupuje do mimořádně složité situace, což ale paradoxně jeho pozici zjednodušuje. Vládne totiž větší vůle se dohodnout.  

A co by o nás měli Evropané vědět, aby nám rozuměli? „Je dobré vědět, že mezi evropskými národy máme ve své kolektivní paměti nashromážděnou asi největší zásobu znalostí o fungování různých nadnárodních a nadstátních struktur a celků. Byli jsme skoro tisíc let součástí Svaté říše římské, pak součástí Rakousko-uherské monarchie, Třetí říše jako protektorát a sovětského impéria. Nikdo jiný v Evropě nemá v kolektivní paměti takový zásobník zkušeností, ať už pozitivních, nebo negativních... Vede nás to k tomu, vidět rizika centralismu, který nedokáže dostatečně vnímat potřeby jednotlivých částí celku. Nechci legitimizovat euroskepticismus Václava Klause. Chraň pánbůh. Je to ale v nás. Je to česká zkušenost,“ sdělil svůj první postřeh.

Dále je v Češích podle něj emoční identifikace s Ukrajinou. Od prvního dne války je to ve srovnání s jinými členskými zeměmi EU velmi silná kolektivní emoce. V příběhu Ukrajiny se totiž trochu zrcadlí naše vlastní tragická minulost. Roky 1938 a 1968, kdy silnější soused likvidoval demokracii v Československu s využitím částí národnostních menšin. K tomu ještě přistupuje naše okouzlení Podkarpatskou Rusí, částí Ukrajiny, která byla jednu chvíli součástí Československa, a pořád to jsou pro nás emočně naše hranice. Problém současného Ruska prý není pouze Putin a jeho blízké okolí. To je nebezpečná iluze, kterou musí česká strana rozptylovat.

Ponožky Václava Havla

„Ze začátku mého působení v roli ministra za mnou přišel ředitel Žantovský a orodoval za to, aby byla opuštěna myšlenka, která vznikla za minulé vlády, aby součástí dárků předsednictví byly ponožky Václava Havla. Aby mě přesvědčil, tak přinesl svazek Havlových řečí v angličtině Evropa jako úkol. Já mu sdělil, že ponožky už byly stejně zrušeny, ale my máme motto předsednictví,“ poznamenal Bek.

Priority českého předsednictví jsou řešení uprchlické krize a možná poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost, posílení obranných kapacit EU jak ve vojenské, tak i v kybernetické oblasti, a strategická odolnost evropské ekonomiky. Po ztrátě trhů v Rusku a rostoucích rizicích na trzích v Číně by se měla oživit debata o volném obchodu s podobně smýšlejícími zeměmi. Poslední prioritou je odolnost demokratických institucí. Podle něj vládne po Evropě obrovská podpora zelené dohody a Česko by to také mělo reflektovat.

Zhruba po čtyřiceti minutách se kupodivu dostavila i diplomatka Edita Hrdá. Sdělila, že předávání předsednictví je díky zavedené praxi poměrně propracovaná záležitost. Jde o ceremoniální a technickou část a některé oborové skupiny si při tom předávají v rámci kolujícího předsednictví různé předměty, třeba astroláb nebo hasičskou helmu.

Tak nám to začíná

„Kéž by pro nás a naše potomky přestávala být Schillerova Óda na radost jen básní oslavující přátelství mezi lidmi a přerůstala v sugestivní znak našeho společného úsilí o lidštější svět. Evropská integrace, díky které žije větší část našeho kontinentu tak dlouho v míru, je vskutku unikátním pokusem o demokratické soustátí. Tento svazek nevznikl tak, jak tomu dosud v historii vždy bylo, totiž jako produkt znásilnění slabších silnějšími. Vznikl naopak jako produkt věcné domluvy,“ objevily se na obrazovce citace z projevů Václava Havla v Evropském parlamentu roku 1994 ve Štrasburku a roku 2009 v Bruselu.

Evropská unie má podle citací Havlových projevů šanci inspirovat zbytek světa ještě něčím hlubším než jen svým modelem spolupráce národů. Touto možností je důsledná snaha o nápravu všeho sporného, čím Evropa předurčila či ovlivnila celý charakter soudobé civilizace. „Mám tím na mysli odklon od kultu zisku za každou cenu a bez ohledu na jeho dlouhodobé a nezvratné následky,“ stálo také psáno na obrazovce.

Redaktor ParlamentníchListů.cz se nakonec v tom víru vzletných slov zamyslel nad tím, co by tomu asi říkal Jaroslav Hašek a jeho dobrý voják? „To nám to pěkně začíná, paní Müllerová. Inflace roste do nebe, hosté se na debaty o únii scházej jako švábi na pivo a kalendář veřejných akcí v Evropském domě je bílý jako čerstvě padlý sníh,“ povzdychl by si možná Švejk a naládoval by fajfku. To nám to pěkně začíná!

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hulváte! Kolaboranti. Co se strhlo kolem Zwyrtek Hamplové, neprojde jen tak

19:34 Hulváte! Kolaboranti. Co se strhlo kolem Zwyrtek Hamplové, neprojde jen tak

„Musí se mě tam nahoře asi hodně bát,“ komentuje advokátka Jana Zwyrtek Hamplová výzvu, aby ve druhé…