Nedává to smysl, chtěl říct na ČT. Byl přehlušen. Opakovaně. Svoboda z ODS zažil zajímavý rozhovor

25.11.2021 18:10

„Ten problém není v tom, že vytvoříme jakýsi lockdown nebo něco takového, ten problém je v tom, že musíme vysvětlit a přesvědčit lidi o tom, že lockdown v pravém slova smyslu je to, co budou dělat oni,“ poznamenal ve vysílání ČT24 k aktuálnímu rozhodnutí vlády Andreje Babiše (ANO) v demisi vyhlásit nouzový stav poslanec za ODS Bohuslav Svoboda.

Nedává to smysl, chtěl říct na ČT. Byl přehlušen. Opakovaně. Svoboda z ODS zažil zajímavý rozhovor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec ODS Bohuslav Svoboda

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 26412 lidí
Úvodem se předseda sněmovního zdravotnického výboru Svoboda vyjádřil k tomu, zda činí vláda správně, když vyhlásila nouzový stav. „Tak je to krok, který vlastně se pokouší řešit nenaplnění jakéhokoliv plánu boje s covidem. Nenaplnění plánovaných provedených opatření, plánování provedeného očkování, je to krok, který samozřejmě svádí k tomu, abychom se zase nedostali do situace nějakých nekontrolovaných nákupů, to jsou všechno věci, které se mně na první věc honí v hlavě, protože to rozhodnutí postrádá jakýkoliv smysl. Zdůvodnění žádné neexistuje, já se ptám...,“ uvedl Svoboda, načež jej moderátor Jiří Václavek přerušil, aby doplnil, že nouzový stav umožňuje zavádět plošná opatření typu omezení svobody podnikání.

„Podle mého názoru to opravdu žádný smysl nedává. To, co v současné době potřebujeme, je skutečně dosáhnout toho, aby ta infekce začala ustupovat. A samozřejmě když od deseti hodin večer do pěti ráno zavřeme hospody, tak pravděpodobně zabráníme tomu, že ti, co se hodně opíjejí, nebudou vytvářet žádné zbytečné užší kontakty. Jinak jaký je to rozdíl uzavřít restauraci v deset hodin, nebo v osm večer? V čem to omezuje ty zásadní styky? Jak to bude využito? Ten problém není v tom, že vytvoříme jakýsi lockdown nebo něco takového, ten problém je v tom, že musíme vysvětlit a přesvědčit lidi o tom, že lockdown v pravém slova smyslu je to, co budou dělat oni. Jestli oni budou někam chodit, jestli si skutečně zváží, jestli je rozumné, aby, když mají doma staré rodiče, aby chodili někam na fotbalový zápas. To rozhodnutí musí být v lidech,“ rozčílil se Svoboda.

Václavek mu v danou chvíli skočil do řeči, zda je na toto čas, když počty nakažených raketově rostou. „Nazrál čas na to, aby vláda řekla národu, co se děje a co to znamená a co by oni měli udělat. Z toho mého názoru každý zákaz je porušitelný. Když budeme mít zakázané hospody, vzniknou hospody v garážích, ti lidé se budou scházet ještě intenzivněji. Ten problém je v tom, že je potřeba přesvědčit ten národ o tom, že je potřeba něco dělat. A že potřeba toho dělání je v těch základních poučkách mytí rukou, roušky atd., ale také v omezování mých vlastních osobních kontaktů,“ sdělil Svoboda. 

Zda je namístě nyní nouzový stav zrušit, je pak podle Svobody otázka, kterou se budou zabývat. „Není to otázka, kterou byste za tři minuty po tom, co to vláda vyhlásila, položil někomu, aby na ni závazně odpověděl,“ odvětil Svoboda. Václavek mu opět skočil do řeči a znovu zopakoval otázku. „Určitě to není možné rozhodnout dnes a zítra. My se budeme nyní tou věcí zabývat, budeme to řešení hledat, řešení správné a rozumné, a to není řešení, které řeknu já, ale to je řešení, které řekneme my jako koalice. Představujeme určitou velkou složku té Poslanecké sněmovny, různorodou, složenou z pěti stran, takže ta dohoda musí být společná a vzájemná, a tak, jak se dohodneme a domluvíme, tak budeme postupovat. A je možné, že řekneme: nouzový stav ne, nebo je možné, že nouzový stav ano. Ale budeme muset dospět k tomu, co je potřeba, protože ve zdůvodnění, které vláda podává, já nevidím nic, co by mi říkalo: tato cesta řešení je cestou dobrou,“ dodal Svoboda. 

„Pochopil jsem správně, že vy jako poslanec Bohuslav Svoboda, současně zvolený výborem předsedou zdravotnického výboru, říkáte: nouzový stav ne?“ zeptal se jej opakovaně Václavek. „Ano, na ten první pohled je ta odpověď nouzový stav ne, já budu také požadovat, aby to bylo vydefinováno, co to znamená, podrobně, které části nouzového stavu budou využity a nebudou využity, jak budou vypadat v tom nouzovém stavu nákupy, aby se zase nestalo to, že první, co se odehraje, je, že se sejde někde nějaká skupina, která bude diskutovat o tom, od koho se budou nakupovat očkovací látky, nebo testovací soupravy. To jsou vše vážné věci, na které je potřeba znát odpověď, čili ta úplně první odpověď, kterou já říkám v tuto chvíli, teď, když to bylo vyhlášeno: nouzový stav takto z oleje ne, budeme se tím zabývat, velmi podrobně to rozebereme, zdůvodníme si to, a jaký bude výsledek toho jednání, budeme vědět pravděpodobně zítra,“ řekl Svoboda. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

12:32 To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

Putin zdůraznil, že není namístě přenášet odpovědnost na Rusko, protože je to právě NATO, kdo podnik…