Nefotit Kubera! Sakra, proč? Oslava čínského nového roku. Zpovídali jsme Filipa i Zahradila

18.01.2020 11:59

REPORTÁŽ Nefotit Kubera! To nám řekla jedna ze zaměstnankyň Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze. Stalo se při oslavě čínského nového roku. Neposlechli jsme. Jinak byly oslavy, jako vždy, krásné a velkolepé. Zúčastnila se jich řada politiků napříč politickým spektrem.

Nefotit Kubera! Sakra, proč? Oslava čínského nového roku. Zpovídali jsme Filipa i Zahradila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Kubera
reklama

Myš – ve znamení tohoto zvířete se nesly včerejší oslavy čínského nového roku v Praze. A tak jsme to vzali s klasickou myší nesmělostí, byť jsme vrtali jako krteček, o kterém taky bude řeč.

Anketa

Povede se Vladimiru Putinovi v příštích letech snížit obří chudobu a korupci v Rusku?

84%
16%
hlasovalo: 14472 lidí

Do Kongresového centra Praha jsme se dostali, sic vítáni, ale bez vstupenek. Jedna ze zaměstnankyň Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze nás zavedla na místa a mezitím prohlásila: „Ne publikum. Nefotit Kubera!“ Veškerá její přikázání jsme porušili...

Ježek a Krteček, taky myš

Na pódium hlavního sálu nejdříve přišel velvyslanec Čínské lidové republiky (ČLR) v Praze, Jeho Excelence, abychom to vzali diplomaticky, pan Zhang Jianmin. Když jeho jméno projedete netem, tak česká transkripce zní Čang Ťien-min. Mluvil dlouho a krásně. Poděkoval všem politikům, co přišli. Snaží se prý vybudovat most mezi českým a čínským národem s tím, že umělci Univerzity ze Sečuánu přijeli na představení do Prahy „s naprostou oddaností“.

V naší zemi oblíbený Krteček, myšleno hmyzožravec z čeledi krtkovitých, kterého tak krásně v sérii animovaných filmů pro děti znázornil výtvarník Zdeněk Miler, je dle čínského velvyslance podobný myšce. V dílu Krtek a ježek zachránil ježek krtka před kočkou a pak odešli domů. V mládí prý velvyslanec slyšel příběh o tom, že myš je větší než bůvol, což údajně vychází z jednoho čínského klasického příběhu.

A pak začal kulturní program. Asi nejzajímavějšími jsou změny masek při některých čínských tancích. Maska žlutá a mávnutím vějíře maska červená či jiná. Asi nejvíce zaujal, jak se mimo jiné píše v programu – „Tanec na březích jezera Lugu“... Azurová voda je obklopena majestátními horami. Mezi těmito skvostnými horami a jezerem žijí milující, oddaní a pracovití lidé etnika Mosuo. Tito lidé si stále zachovávají tradiční matriarchální rodinnou podobu. Žena má v rodině vznešené postavení a řídí se tradicí sňatku ve starověké matrilineární klanové společnosti známé jako „tajemná dceřiná země“. Skvělé bylo i žonglování s diabolem a bývalé diváky Studia Kamarád nadchla i „pandí akrobacie“.

Z úst komunisty Filipa...

Na konci představení se všichni fotící – ti čeští byli asi dva – vrhli na předsedu Senátu Parlamentu České republiky Jarsolava Kuberu, který už oznámil, že rád pojede na Tchaj-wan, čímž vlastně poruší uznání politiky jedné Číny.

Odcházel jsem ze sálu s vědomím krásného kulturního zážitku. A koho jsem tam nezastihl... Vojtěcha Filipa, šéfa KSČM. Otázka byla jasná: „Byl tady šéf Senátu Kubera inkognito?“ Odpověď: „Nevím, jestli je tady inkognito, měl jsem hlášeno, že tady bude. Od úterka jsem měl zprávu, když jsem se připravoval na dnešní týden, že tady bude.“

Fotogalerie: - Čínský nový rok s Kuberou

Oslavy Čínského nového roku ve znamení myši
Oslavy Čínského nového roku ve znamení myši
Oslavy Čínského nového roku ve znamení myši
Oslavy Čínského nového roku ve znamení myši
Oslavy Čínského nového roku ve znamení myši
Oslavy Čínského nového roku ve znamení myši

Vztahy mezi Čínou a Českem lze v současnoti označit za zamrzající. Ve stručnosti... Babiše současný velvyslanec ČLR naštval, Zaorálka taky. A Zemana zklamaly slibované investice do Česka, protože zůstalo u slibů. A tak, co to je, že vztahy mezi USA a Čínou se zlepšují, a s Českem zamrzají?

„Protože někdy býváme papežštější než papež. A ukázalo se, že pro amerického prezidenta k té dohodě stačí místopředseda vlády Čínské lidové republiky.“

O zlepšení vztahů mezi USA a Čínou bude psáno později, ale teď se ptám na prezidenta Zemana – a Filip odpovídá: „Nevím, nemluvil jsem s ním o tom. Ale předpokládám, že nemá úplné informace. Alespoň se nedotázal těch, co s Čínou trvale spolupracují. Na náš názor.“ Bylo to rychlé, ale jasné.

Z úst ódéesáka Zahradila...

„Netěší mě (zamrzávající vztahy s Čínou), to samozřejmě. Dneska jsem si dokonce přečetl v novinách, že bývalý vedoucí mise Evropské komise v Praze byl zatčen kvůli podezření ze špionáže pro Čínu. To je skandál, který se České republice zatím vyhnul. A já doufám, že vztahy zůstanou nenarušené a budou pokračovat korektně,“ prohlásil europoslanec za ODS Jan Zahradil.

Anketa

Řídili by Piráti Českou republiku dobře?

3%
97%
hlasovalo: 20850 lidí

Kolem prošel „duch“, a ani nekouřil, Jaroslav Kubera. A právě on přispěl za ODS, tedy za Zahradilovu stranu, ke zhoršení vztahů s Čínou. A teď? „Asi se nebudete zlobit, když nebudu pro média hodnotit rozhodnutí svého stranického kolegy. Nepřipadá mi to vhodné,“ řekl Zahradil... s tím, že bez diktafonu mi řekne víc. Nebyl čas, ale snad příště.

USA versus Čína. Studená válka, jak o tématu hovořil Henry Kissinger (mnohokrát se spletl), se nekoná. Krátce – Trump zjistil, že obchod s Čínou je důležitý, a tedy se začíná před volbami domlouvat.

„Čína s USA před dvěma dny podepsala první část obchodní dohody, což znamená, že se odblokovává obchodní válka mezi těmito zeměmi. Letos máme před sebou dva summity na půdorysu Evropská unie a Čína. Jeden se odehraje během německého předsednictví v září. A máme zde závěry z loňského summitu Evropské unie s Čínou, kde se obě strany zavázaly k prohlubování strategického partnerství, takže, když bude Česká republika sledovat evropskou konstruktivní a pragmatickou linii, když se nebude snažit v evropsko-čínských vztazích hrát nějaký česko-čínský extrabuřt, tak budeme součástí hlavního proudu Evropy, který si přeje praktické, pragmatické a bezproblémové vztahy s Čínou.“

Když jsem se zeptal na změnu politiky prezidenta, prohlásil: „Pro mě to bylo trochu překvapující, a nechci proto nyní spekulovat o motivech jeho rozhodnutí. Uvidíme, jestli to bude mít ještě nějaké pokračování.“ dodal Zahradil.

A nakonec Číňané...

Čínské přísloví praví: „Zeptáš-li se, budeš pět minut vypadat jako blbec. Nezeptáš-li se, budeš blbcem po celý život.“ Tak jsem se ptal, jak je znát výše.

Nicméně vztahy s Čínou opravdu začínají zamrzat. V odvetě za smlouvu Prahy z Tchaj-pejí, což je hlavní město ostrova Tchaj-wan, který bere ČLR za své území. Obrovské čínské město Šanghaj přerušilo vztahy s Prahou. Už právě zmiňovaný Kubera prohlásil, že se na Tchaj-wan také pojede podívat, čímž myšlenku jednotné Říše středu, jak se Číně říká, hodil pod stůl.

„Děkuji Vám za účast,“ dostalo se nám odpovědi z čínského velvyslanectví, když jsme se ptali na zákaz focení. Kubera, který má dnes sjezd ODS a je nejpíš „nepřítelem čínského lidu“, se vůbec neozval. V Kongresovém centru Praha však všichni potentáti odešli svorně do VIP salónku. Například Jiří Paroubek, Jaroslav Foldyna a zmiňovaný Kubera. Bylo tam jídlo a pití.

Reportér ParlamentníchListů.cz zůstal přede dveřmi, což mu vzhledem k jeho nadváze prospělo, A odešel v záři jisker. Před „Pakulem“ totiž začal velkolepý ohňostroj.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pikoru vyzvali k reakci a ta přišla drtivá. Kádrujete mi ženu? A to teprve začínáme

21:49 Pikoru vyzvali k reakci a ta přišla drtivá. Kádrujete mi ženu? A to teprve začínáme

Ekonomovi Vladimíru Pikorovi přišla ze společného projektu několika neziskových organizací „Rekonstr…