Myš – ve znamení tohoto zvířete se nesly včerejší oslavy čínského nového roku v Praze. A tak jsme to vzali s klasickou myší nesmělostí, byť jsme vrtali jako krteček, o kterém taky bude řeč.
Do Kongresového centra Praha jsme se dostali, sic vítáni, ale bez vstupenek. Jedna ze zaměstnankyň Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze nás zavedla na místa a mezitím prohlásila: „Ne publikum. Nefotit Kubera!“ Veškerá její přikázání jsme porušili...
Ježek a Krteček, taky myš
Na pódium hlavního sálu nejdříve přišel velvyslanec Čínské lidové republiky (ČLR) v Praze, Jeho Excelence, abychom to vzali diplomaticky, pan Zhang Jianmin. Když jeho jméno projedete netem, tak česká transkripce zní Čang Ťien-min. Mluvil dlouho a krásně. Poděkoval všem politikům, co přišli. Snaží se prý vybudovat most mezi českým a čínským národem s tím, že umělci Univerzity ze Sečuánu přijeli na představení do Prahy „s naprostou oddaností“.
V naší zemi oblíbený Krteček, myšleno hmyzožravec z čeledi krtkovitých, kterého tak krásně v sérii animovaných filmů pro děti znázornil výtvarník Zdeněk Miler, je dle čínského velvyslance podobný myšce. V dílu Krtek a ježek zachránil ježek krtka před kočkou a pak odešli domů. V mládí prý velvyslanec slyšel příběh o tom, že myš je větší než bůvol, což údajně vychází z jednoho čínského klasického příběhu.
A pak začal kulturní program. Asi nejzajímavějšími jsou změny masek při některých čínských tancích. Maska žlutá a mávnutím vějíře maska červená či jiná. Asi nejvíce zaujal, jak se mimo jiné píše v programu – „Tanec na březích jezera Lugu“... Azurová voda je obklopena majestátními horami. Mezi těmito skvostnými horami a jezerem žijí milující, oddaní a pracovití lidé etnika Mosuo. Tito lidé si stále zachovávají tradiční matriarchální rodinnou podobu. Žena má v rodině vznešené postavení a řídí se tradicí sňatku ve starověké matrilineární klanové společnosti známé jako „tajemná dceřiná země“. Skvělé bylo i žonglování s diabolem a bývalé diváky Studia Kamarád nadchla i „pandí akrobacie“.
Z úst komunisty Filipa...
Na konci představení se všichni fotící – ti čeští byli asi dva – vrhli na předsedu Senátu Parlamentu České republiky Jarsolava Kuberu, který už oznámil, že rád pojede na Tchaj-wan, čímž vlastně poruší uznání politiky jedné Číny.
Odcházel jsem ze sálu s vědomím krásného kulturního zážitku. A koho jsem tam nezastihl... Vojtěcha Filipa, šéfa KSČM. Otázka byla jasná: „Byl tady šéf Senátu Kubera inkognito?“ Odpověď: „Nevím, jestli je tady inkognito, měl jsem hlášeno, že tady bude. Od úterka jsem měl zprávu, když jsem se připravoval na dnešní týden, že tady bude.“
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský