Úplný poprask vyvolala tisková zpráva Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která dala na vědomost, že pro youtubery, podcastery, tiktokery a další podobné vznikla povinnost se u RRTV registrovat. Rozhořčené reakce podcasterů vystrašily ministra kultury Martina Baxu do té míry, že začal vydanou zprávu Rady kritizovat. Tvrdil, že vyvolala mylný dojem, že se nyní nově musejí u RRTV evidovat všichni youtubeři a influenceři, což neodpovídá skutečnosti. Proto také neprodleně hovořil s předsedou Rady Václavem Menclem a následně informoval, že bude s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání jednat, aby vydala srozumitelné pokyny, které jasně stanoví, kdo se registrovat má a nemá.
Ministr kultury tedy naprosto ignoroval zákon 231/2001 o provozování rozhlasového a televizního vysílání, v němž se praví, že při svém rozhodování postupuje Rada nezávisle. Řídí se pouze právními předpisy, mezinárodními smlouvami, které jsou součástí právního řádu České republiky, a přímo použitelnými předpisy Evropské unie a při svém rozhodování nevyžaduje ani nepřijímá pokyny od jakéhokoli orgánu veřejné moci ani od žádné fyzické nebo právnické osoby. Na tyto skutečnosti však Martin Baxa nebral ohled a ještě se na síti X velikášsky pochlubil: „Vyzval jsem radu, ať tuto informaci stáhne“. Tenhle nátlak z jeho strany je očividně v přímém rozporu se zákonem.
Radní se budou registrací youtuberů zase zabývat
Zřejmě ho ale někdo instruoval, že ani jako člen Fialovy vlády nemůže jen tak porušovat zákony, a tak přišel s jiným návrhem řešení. Jeho úřad v nejbližších dnech připraví novelu zákona č. 132/2010 Sb., o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání, která povinnost poskytovatele audiovizuální služby na vyžádání doručovat RRTV písemné oznámení zruší. Tato změna se má stát součástí projednávání velké mediální novely, která je před druhým čtením. To by ovšem znamenalo, že novela zákona 132/2010 se přilepí k projednávané velké mediální novele, která už prošla prvním čtením. Přitom v roce 2007 konstatoval Ústavní soud, že účelové přílepky k zákonům jsou neústavní.
Kauzou povinného registrování youtuberů se příští týden bude Rada znovu zabývat. „Ta tisková zpráva způsobila trochu zmatek. I když je v ní odkaz na zákon č. 132/2010 Sb., o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání, v aktuálním znění, i informace, že se to týká fyzických osob, tedy vloggerů, influencerů, ovšem – a teď zdůrazňuji – pokud jimi poskytovaná služba naplňuje definiční kritéria audiovizuální mediální služby na vyžádání. To bylo v tiskové zprávě výslovně uvedené. Mně to je jako právníkovi jasné. Chápu, že ta tisková zpráva nebyla možná úplně šťastně stylizovaná a že laik se v tom mohl orientovat tak, že když nějaké děcko pošle z dovolené přes síť pozdrav od moře, jak se tam koupou, že by se mělo evidovat. V žádném případě ne. Stačilo si přesně přečíst zákon a bylo by to z toho jasné,“ říká pro ParlamentníListy.cz místopředseda RRTV Daniel Novák.
Když nemám zisk ani plnění, dál už číst nemusím
V textu zákona se o povinnosti registrace mimo jiné praví, jestli je tato služba provozována jako hospodářská činnost, podnikatelský subjekt sídlí v České republice, sestavuje katalog pořadů, a tak dále. „Ale sama už stačí hospodářská činnost. Takže každý z těch youtuberů se v první řadě měl zeptat sám sebe: ‚Mám to jako hospodářskou činnost? Generuje to zisk? Mám IČO? Odvádím z toho daně?‘ Jakmile se ho tohle netýká, tak se tím nemusel vůbec zabývat. Takhle úplně zřetelně to v té tiskové zprávě nebylo řečené, a proto to působilo zmatečně. Příští týden se tím budeme samozřejmě zabývat, protože to vzbudilo velkou vlnu otázek. Vím, že na Radu se už obrátila celá řada ať už právnických nebo fyzických osob, které konzultovaly právě to, jestli jsou, nebo nejsou ti poskytovatelé,“ podotýká radní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník