Nejen Němci. Na Tchaj-wanu zhasne poslední reaktor. A přišlo zlé slovo

16.05.2025 15:42 | Monitoring

V sobotu dojde k odstavení posledního jaderného reaktoru na Tchaj-wanu a ostrov tím tak završí svou politiku postupného odstupu od jaderné energie. Reportér společnosti Bloomberg v souvislosti s vypnutím reaktoru upozorňuje na potenciální ohrožení energetické bezpečnosti Tchaj-wanu a nezávislá tchajwanská novinářka Angelica Oungová se rovnou rozepsala o „ostrově retardů“.

Nejen Němci. Na Tchaj-wanu zhasne poslední reaktor. A přišlo zlé slovo
Foto: pixabay.com
Popisek: Jaderný reaktor - ilustrační foto

Reportér společnosti Bloomberg, pokrývající energetiku a komodity v Singapuru, Stephen Stapczynski na sociální síti X upozornil, že Tchaj-wan se chystá na uzavření svého posledního jaderného reaktoru.

Dle všeho se jedná o jadernou elektrárnu Maanshan, o její druhý blok. První blok elektrárny byl po vypršení 40leté licence odstaven už koncem června loňského roku. Licence druhého bloku vyprší v sobotu 17. května 2025 a Tchaj-wan tak pokračuje ve své politice postupného ukončování jaderné energetiky. Státní společnost Taipower podala žádost o vyřazení obou bloků už v červenci 2021, píše server World Nuclear News.

Reportér Stapczynski podotkl, že od roku 2018 se jedná již o šesté uzavření jaderné elektrárny na Tchaj-wanu. Po plánovaném odstavení druhého reaktoru elektrárny Maanshan v květnu 2025 nebude na Tchaj-wanu v provozu žádný jaderný reaktor.

Podobný přístup zvolilo v minulosti i Německo během vlády kancléřky Angely Merkelové. V dubnu 2023 pak definitivně ukončilo provoz poslední německé jaderné elektrárny, navzdory energetické krizi a emisním cílům.

Reportér Stapczynski také zmínil, že odstavení každého reaktoru zvyšuje roční náklady na dovoz zkapalněného zemního plynu přibližně o 500 milionů dolarů a s rostoucí poptávkou po elektřině tak zvyšuje rizika pro energetickou bezpečnost.

Nezávislá tchajwanská novinářka Angelica Oungová, jež se dlouhodobě věnuje tchajwanskému energetickému systému, kritizovala vypnutí posledního jaderného reaktoru na Tchaj-wanu jako příklad hlubšího úpadku země, který podle ní začal s odklonem od technokratického stylu vládnutí.

Oungová připomněla, že za vlády autoritářského Kuomintangu (KMT) sice na Tchaj-wanu vládl nedemokratický režim, nicméně ve vládě byli schopní inženýři a technokraté, kteří dokázali zajistit energetickou soběstačnost země a položit základy čipového průmyslu.

„Pak povstala DPP a jejich stížnosti byly velmi legitimní a jejich touha po demokracii velmi čestná, ale z vlády vedené inženýry a technokraty jsme se stali vládou vedenou aktivisty a právníky,“ kritizovala Oungová nástup strany DPP, která jadernou energii začala vnímat ne jako kritickou infrastrukturu, ale jako symbol represivní minulosti. Jaderné elektrárny odmítli a strach z radiace zneužili k prosazení cíle „země bez jaderných zbraní“ jakožto stranického ústavního principu.

Oungová uvedla, že i v současnosti, kdy Tchaj-wan čelí nedostatku energie a neschopnosti například provozovat nové datové centrum na severu ostrova, DPP nadále odmítá změnit kurz. Novinářka proto podrobila kritice také prezidenta Čching-te Laje za to, že často hovoří o „suverenitě v oblasti umělé inteligence“, zatímco ostrov nemá dostatek elektřiny ani pro základní infrastrukturu.

„Chytrý v politice, zaostalý ve vládnutí. Obávám se, že pokud bude DPP nadále u moci, Tchaj-wan se změní ve Filipíny,“ varovala novinářka. A že, ačkoliv na to lidé často zapomínají, Filipíny byly jednu dobu bohatší zemí než je Tchaj-wan a karty se obrátily až s tchajwanským hospodářským zázrakem v 80. a 90. letech minulého století.

V této souvislosti obvinila vládu z povrchní orientace na progresivní západní koncepty jako je diverzita, rovnost a inkluze (DEI), místo toho, aby řešila praktické problémy země.

„Proto, i když mám Tchaj-wan ráda, začnu mu říkat ‚ostrov retardů‘, protože vypnout připravenou jadernou energii, když jste beztak zranitelní blokádou a máte nedostatek energie, je vrchol retardace,“ dodala ostře Oungová.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová



Diskuse obsahuje 26 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

S Tchaj Wanem to jde s kopce od doby,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 16.05.2025 16:26:34
co tam courají ti naši exoti v čele s Vstrčilem a Pekarovou. Když se ostrov stane závislým na lodních dodávkách energií, tak si akorát koleduje o blokádu. A měli by si uvědomit, že z Číny se stala největší námořní velmoc a není pro ni problém takovou blokádu uskutečnit. Dá se i silně pochybovat o tom, že by v takovém případě někdo riskoval střet s Čínou.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Popřeli zákony Beneše, Dubčeka i Havla. Poslední tečka za šlendriánem Foltýna a „stratkomu“

4:44 Popřeli zákony Beneše, Dubčeka i Havla. Poslední tečka za šlendriánem Foltýna a „stratkomu“

„Dnešní propaganda vůbec nechápe historické souvislosti. Ostatně, ať si propagandisté přečtou knihu …