O číslech se ale na tiskové konferenci v galerii Poslanecké sněmovny mluvilo především v souvislosti s jejich snižováním na straně životních nákladů. V této souvislosti zazněly sliby jako vystoupení ze systému emisních povolenek, nebo posílení Energetického regulačního úřadu, které by omezilo zisky překupníků a spekulantů.
Na tiskové konferenci SPD představila krajské lídry i témata, se kterými chce jít do voleb. Ty v tomto týdnu prezident Petr Pavel vyhlásil na první říjnový víkend. Podle Tomio Okamury tak učinil příliš pozdě a zvýhodnil tak bohaté strany, neboť až do vyhlášení voleb se jim výdaje nepočítaly do zákonného volebního limitu. „To samozřejmě pomáhá těm stranám, které fungují jako průtokový finanční ohřívač,“ poznamenal Okamura.
Prezidenta Pavla zmínil ještě jednou, když se ohradil proti jeho interpretaci schůzky k zahraniční politice, kterou vedení SPD absolvovalo ve čtvrtek. Prezident řekl, a zopakoval to Vít Rakušan, že žádná z parlamentních stran nezpochybňuje naše členství v EU a NATO.
„Skutečně jsme to na té schůzce nezpochybnili, ale bylo to proto, že jsme o tom tématu vůbec nemluvili,“ vysvětlil pak pro ParlamentníListy.cz Tomio Okamura. Závěry schůzky podle něj byly interpretovány úplně jinak, než proběhla.
Od pultíku zdůraznil, že SPD trvá na možnosti vyslovit se o členství v EU v referendu. „A nadále také jsme velmi kritická a euroskeptická strana,“ ujistil.
Tomu odpovídaly i prezentace jednotlivých programových témat, která představovali jednotliví krajští lídři. Hned úvodní téma, prezentovaná Radimem Fialou a plzeňskou lídryní Marií Pošarovou, bylo v tomto směru velmi hutné. Padl zde mimo jiné závazek odmítnout reformy Green Dealu.
Foldyna: Náš dům, naše země, naše pravidla
Bezpečnostní a zahraniční politiku prezentovali Radovan Vích a Radek Koten, lídři pro Liberecký kraj a Vysočinu. Koten zmínil, že po volbách určitě bude třeba řešit zneužívání bezpečnostních složek touto vládou a prorůstání veřejné správy organizovaným zločinem, jako jsou kauzy Dozimetr nebo Stoka.
„Bezpečnost začíná doma, a zákony platí pro všechny,“ doplnil je Jaroslav Foldyna, lídr z Ústeckého kraje. Je podle něj třeba, aby se policie u některých zločinců přestala dívat stranou a soudy přestaly přivírat oči.
Zuzana Majerová, předsedkyně Trikolory a lídryně společné kandidátky ve Zlíně, prezentovala radikální vizi proměny školství, které podle ní začalo místo vědomostí předávat aktivismus a stát tím ztrácí svou budoucnost. „Aktivisty vyženeme, a do škol vrátíme respekt,“ slíbila.
S tím souvisí i potřeba zajistit, aby byla skutečně zajištěna svoboda slova a nikdo se nemusel bát prezentovat své názory. O tom pohovořili předsedové Svobodných a strany PRO Libor Vondráček a Jindřich Rajchl, kteří povedou kandidátky v Jihočeském a Moravskoslezském kraji.
„Zajistíme, aby už nikdy nebyl nikdo trestně stíhán za vyslovený názor, ani za plakát,“ slíbil Libor Vondráček. Svoboda slova podle něj není o tom, že se chrání některé názory, ale že se chrání všechny. S tím souvisí i potřeba zajistit jasný a přehledný právní systém, bez záludných gumových paragrafů.
Jindřich Rajchl připomněl, že 42 procent lidí se cítí nějak omezeno ve svém právu svobodného vyjadřování. „Je to alarmující výsledek, a je to výsledek vlády Petra Fialy,“ uvedl Rajchl. Vlády, která řeční o dialogu, ale ve skutečnosti chce podle něj pouze umlčovat.
„Vrátíme této zemi důvěru v právo, vrátíme vám pocit, že jsou si všichni rovni před zákonem, vrátíme vám spravedlnost,“ slíbil.
Nejsilnější obsazení měl ale ekonomický „panel“, ve kterém vystoupila pražská lídryně Markéta Šichtařová, Miroslav Ševčík, který povede kandidátku na jižní Moravě a Jan Hrnčíř, lídr pro Pardubický kraj.
Ševčík prezentoval ekonomické desatero, které doplnila Šichtařová slibem nezvyšování daní a Hrnčíř kritikou paskvilu Jurečkovy důchodové reformy, kterou chce SPD hned po volbách zrušit a vrátit věk odchodu do důchodu na 65 let, pro náročné profese na 60.
Desatero obsahovalo sliby od auditu všech veřejných výdajů po vzoru Elona Muska, přes osvobození ekonomiky od regulací a návrat zdravého selského rozumu až po Baťovo heslo „dokážu to“.
„Zbavíme stát rozpočtových pijavic a tím zastavíme okrádání českých občanů“ zahřměl docent Ševčík a předseda SPD přikyvoval.
Návštěva policie doma
Okamura sám bude lídrem ve Středočeském kraji, což sice možná zklame jeho moravské příbuzné, ale strany se společně rozhodly, že by celostátní lídr měl kandidovat v kraji nejlidnatějším, aby se k němu mohlo vyjádřit co nejvíce voličů.
Jako bonus vnímá, že se zde střetne kromě korunního prince ODS Martina Kupky i s prvním vicepremiérem Fialovy vlády Vítem Rakušanem. „To je ten, co mě chce zavírat na tři roky,“ připomněl.
Na doplňující dotaz MF DNES Okamura zmínil, že strany vládní koalice podle něj budou usilovat o vyloučení SPD z voleb. A první místopředseda Radim Fiala doplnil, že kroky v tomto směru se stále odehrávají.
Nejnověji je prý pocítila tajemnice SPD, kterou strana zmocnila k zastupování v trestní kauze „chirurg z dovozu“. Byla předvolána na výslech, který ale překazily její zdravotní potíže, takže si s policisty korektně domluvila jiný termín. Pak se ale dočkala návštěvy policie, která kontrolovala, zda je v daný den skutečně doma na neschopence. „Aby zde uniformovaní policisté chodili provádět do domácností kontroly neschopenek, to je naprosto nepřijatelné,“ doplnil pak Radim Fiala pro ParlamentníListy.cz.
Tomio Okamura byl na výslechu v minulém týdnu a byl to prý zážitek, jaký nepamatuje. „Já už jsem za svou politickou kariéru nějaké výslechy poznal, ale tohle jsem nikdy nezažil. V podstatě jsem jen čekal, kdy mi nasadí pouta,“ popsal pro ParlamentníListy.cz atmosféru.
Přesto si SPD a partneři kladou do podzimních voleb ambiciózní cíle. To nejdůležitější číslo má podle Tomio Okamury určitě mít dvě cifry.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo