Nejen Zeman. Také Andrej Babiš schválně naštval české novináře

16. 10. 2018 12:00

Nejen Miloš Zeman má talent na dráždění českých novinářů. Andrej Babiš si o nich také dovolil říct nepříliš lichotivá slova. Ne ovšem v Čechách. Stalo se tak při rozhovoru v Polsku. Polská novinářka Klára Klingerová zveřejnila na Twitteru, jak její rozhovor s předsedou ANO a premiérem Andrejem Babišem probíhal. S polským premiérem Morawieckim si prý padli do noty a jsou tu i jiné podobnosti...

Nejen Zeman. Také Andrej Babiš schválně naštval české novináře
Foto: Úřad vlády ČR
Popisek: premiér Andrej Babiš v sídle agentury Frontex

Premiér Andrej Babiš se ve Varšavě shodl se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckim v otázkách migrace i ve všech hlavních tématech vrcholné schůzky Evropské unie, která se tento týden uskuteční v Bruselu, píše iDNES. Zde také dal rozhovor deníku Gazeta Prawna.

 Vše začalo, jak bylo zmíněno, příspěvkem na Twitteru. „O uprchlících, euru i polských klobásách – byl to těžký rozhovor. Nepříjemné otázky odbývá mávnutím ruky a říká, že je to hloupost. A žádá, abychom nevěřili českým novinářům,“ přeložil text Kláry Klingerové z deníku Gazeta Prawna redaktor Českého rozhlasu Filip Harzer.

 

Jeho slov se chytl Filip Horký ze serveru Seznam Zprávy a ČT24. „Jeden z největších mediálních magnátů, premiér a zároveň trestně stíhaná osoba Andrej Babiš poradil polským novinářům, aby nevěřili českým novinářům – tedy mj. i jeho zaměstnancům,“ okomentoval premiérova slova, neboť v diskuzi pod původním příspěvkem si účastníci všimli, že Andrej Babiš přes Mafru a svěřenský fond vlastní jak Mladou frontu DNES, tak Lidové noviny.

 

Filip Harzer z ČRo o schůzce také napsal: „Tohle není strojené. Babiš s Morawieckim si opravdu padli do oka, už v létě, když spolu byli na varském festivalu v kině na Rain Manovi. Jeden má přezdívku bankster, druhý oligarcha a je z toho přátelství. (Jak se tváří při debatě o polských potravinách, to už je jiná otázka...).“ Napsal o setkání dvou premiérů a následné reakci Morawieckiho na Twitteru. Ten napsal, že při jednání se ukázal jejich společný pohled na hlavní témata v EU jako ochrana hranic a přijímání migrantů. Pak ještě dodal: „Tady se ještě hodí podotknout, že mají společné i nesmírně vulgární vystupování. Jak Babiš (viz dokument Matrix AB), tak Morawiecki (ve zveřejňovaných nahrávkách z restaurace Sova a přátelé)...“

Václav Ágh si všímal jejich minulosti. „Nejsem příznivec ani jednoho z nich, ale Morawiecki měl za tátu radikálního antikomunistu a on sám protestoval proti režimu ještě jako nezletilý. Tohle paktování s agentem StB je opravdu těžko pochopitelné a voličům PiS by mělo být i podezřelé.“ Harzer mu kontroval: „No, nejspíš byste nad dnešními názory Morawieckého seniora výrazně zdvihl obočí. Samozřejmě, oni se dost liší, ale styčné body mají. Velmi pragmatický přístup k politice je taky jednou z nich.“

 

 

 

 

 

 

 

Andrej Babiš má v Čechách problémy s Čapím hnízdem, Mateusz Morawiecki zase se Sovou. V konverzaci zachycené nelegálně v restauraci Sova a přátelé se na něj provalilo, že byl ochotný finančně podpořit bývalého ministra financí Občanské platformy Aleksandera Grada. Suma, měla být někde v řádu 100 tisíc polských zlotých. Je ovšem nutné dodat, že Morawiecki byl tenkrát ředitelem banky, nikoliv politickým činitelem. Morawiecki měl říct, že „by mu tiše poslal jednorázovku 50, 70 nebo 100 tisíc zlotých za výzkum nebo tak něco“. Grad v televizi popřel, že by byl někdy přímým nebo nepřímým příjemcem z tohoto rozhovoru.

Opozice se tématu prý chytila a dožadovala se vyjádření, spolu s náznaky, že by mohly existovat další nahrávky, které by mohly sloužit k vydírání premiéra. Opozice to popřela s tím, že se Občanská platforma snaží oživit toto téma, aby poškodila Morawieckiho pověst, a že žádné peníze poslány nebyly a zákon také porušen nebyl, neboť současný premiér nebyl v politice. Informoval o tom server polandinenglish.info.

Původní článek ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Halík mě poslal do pekla. Lituji, že jsem z Putny udělal profesora. Zeman u Soukupa odpálil několik bomb

22:02 Halík mě poslal do pekla. Lituji, že jsem z Putny udělal profesora. Zeman u Soukupa odpálil několik bomb

Nový týden přinesl i nový díl pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Jeho moderátor Jaromír Sou…