Premiér Babiš: Frontex by se měl více angažovat i mimo Evropu

15. 10. 2018 16:58

Premiér Babiš při návštěvě Frontexu zdůraznil kontrolu vynaložených prostředků i zásadní posílení ochrany vnějších hranic

Premiér Babiš: Frontex by se měl více angažovat i mimo Evropu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Předseda vlády Andrej Babiš navštívil v pondělí 15. října 2018 Polskou republiku, kde nejprve zavítal do Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) a následně se setkal s polským předsedou vlády Mateuszem Morawieckim. S ním jednal o otázkách migrace, vnitřní bezpečnosti, brexitu i o přípravě budoucího evropského rozpočtu.

S výkonným ředitelem agentury Frontex Fabricem Leggerim jednal premiér Andrej Babiš o činnosti a financování agentury, především v návaznosti na návrh víceletého finančního rámce na roky 2021–2027 a předloženou revizi mandátu Frontexu, které předpokládají posílení agentury. Nově se v rámci mandátu navrhuje zřídit ve Frontexu ústřední jednotku ETIAS (nově připravená elektronická víza pro státy s nevízovým stykem do EU). Premiér Babiš opět zdůraznil potřebu posílení ochrany vnějších hranic, zefektivnění navracení a posílení spolupráce se třetími zeměmi. Pro ČR bude klíčové i nadále zachovat odpovědnost za ochranu vnějších hranic v rukou členských států.

„Frontex dělá dobrou práci v monitoringu a v návratové politice. Jsem přesvědčen, že by se měl více angažovat i mimo Evropu a pomáhat severoafrickým zemím. Co se týče navýšení rozpočtu agentury, chtěl bych ještě řešit, zda je nutné navyšovat počet členů pobřežní stráže,“ uvedl premiér Babiš.

V roce 2018 byl celkový rozpočet agentury 320 milionů eur, z nich 234 milionů eur šlo na konkrétní operace. Celkové náklady na navrhovanou modernizaci agentury činí v období 2019–2020 1,3 miliardy eur. V návrhu příštího víceletého finančního rámce Evropská komise navrhuje vyhradit na agenturu Frontex o 10 miliard eur více než v současném finančním rámci.

Premiér si také prohlédl situační místnosti, kde se vysílají v přímém přenosu záběry z pozorovacích prostředků, a setkal se se zástupci Čechů, kteří v agentuře působí. Český národní tým EBCG (European Border and Coast Guard Team) má v současné době 186 osob, které jsou pravidelně vysílány do společných operací Frontexu. V loňském roce Česká republika vyslala v rámci aktivit Frontexu 160 českých policistů, v roce 2018 je připravena vyslat na základě podepsané dohody 173 policistů. Od roku 2015 Česko takto poskytlo pomoc Itálii, Řecku, Maďarsku, Polsku a řadě dalších zemí.

Hlavními tématy jednání premiérů Babiše a Morawieckého byly řešení migrace, otázka vnitřní bezpečnosti, víceletý finanční rámec a brexit. Státníci spolu mluvili také o přípravě společných mezivládních konzultací, které se uskuteční 15. listopadu letošního roku v Praze. Půjde v pořadí už o páté setkání české a polské vlády. Premiér Babiš také připomněl oslavy 100. výročí Československa na konci října. Polský premiér Morawiecki mu během schůzky potvrdil, že se oslav v Praze osobně zúčastní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Štěpán: Královéhradecký kraj zve v Brně na aktivní dovolenou strávenou na kole

19:43 Hejtman Štěpán: Královéhradecký kraj zve v Brně na aktivní dovolenou strávenou na kole

Brněnské výstaviště hostí od 17. do 20. ledna jeden z největších veletrhů cestovního ruchu v Česku.