Premiér Babiš: Frontex by se měl více angažovat i mimo Evropu

15.10.2018 16:58

Premiér Babiš při návštěvě Frontexu zdůraznil kontrolu vynaložených prostředků i zásadní posílení ochrany vnějších hranic

Premiér Babiš: Frontex by se měl více angažovat i mimo Evropu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Předseda vlády Andrej Babiš navštívil v pondělí 15. října 2018 Polskou republiku, kde nejprve zavítal do Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) a následně se setkal s polským předsedou vlády Mateuszem Morawieckim. S ním jednal o otázkách migrace, vnitřní bezpečnosti, brexitu i o přípravě budoucího evropského rozpočtu.

S výkonným ředitelem agentury Frontex Fabricem Leggerim jednal premiér Andrej Babiš o činnosti a financování agentury, především v návaznosti na návrh víceletého finančního rámce na roky 2021–2027 a předloženou revizi mandátu Frontexu, které předpokládají posílení agentury. Nově se v rámci mandátu navrhuje zřídit ve Frontexu ústřední jednotku ETIAS (nově připravená elektronická víza pro státy s nevízovým stykem do EU). Premiér Babiš opět zdůraznil potřebu posílení ochrany vnějších hranic, zefektivnění navracení a posílení spolupráce se třetími zeměmi. Pro ČR bude klíčové i nadále zachovat odpovědnost za ochranu vnějších hranic v rukou členských států.

„Frontex dělá dobrou práci v monitoringu a v návratové politice. Jsem přesvědčen, že by se měl více angažovat i mimo Evropu a pomáhat severoafrickým zemím. Co se týče navýšení rozpočtu agentury, chtěl bych ještě řešit, zda je nutné navyšovat počet členů pobřežní stráže,“ uvedl premiér Babiš.

V roce 2018 byl celkový rozpočet agentury 320 milionů eur, z nich 234 milionů eur šlo na konkrétní operace. Celkové náklady na navrhovanou modernizaci agentury činí v období 2019–2020 1,3 miliardy eur. V návrhu příštího víceletého finančního rámce Evropská komise navrhuje vyhradit na agenturu Frontex o 10 miliard eur více než v současném finančním rámci.

Premiér si také prohlédl situační místnosti, kde se vysílají v přímém přenosu záběry z pozorovacích prostředků, a setkal se se zástupci Čechů, kteří v agentuře působí. Český národní tým EBCG (European Border and Coast Guard Team) má v současné době 186 osob, které jsou pravidelně vysílány do společných operací Frontexu. V loňském roce Česká republika vyslala v rámci aktivit Frontexu 160 českých policistů, v roce 2018 je připravena vyslat na základě podepsané dohody 173 policistů. Od roku 2015 Česko takto poskytlo pomoc Itálii, Řecku, Maďarsku, Polsku a řadě dalších zemí.

Hlavními tématy jednání premiérů Babiše a Morawieckého byly řešení migrace, otázka vnitřní bezpečnosti, víceletý finanční rámec a brexit. Státníci spolu mluvili také o přípravě společných mezivládních konzultací, které se uskuteční 15. listopadu letošního roku v Praze. Půjde v pořadí už o páté setkání české a polské vlády. Premiér Babiš také připomněl oslavy 100. výročí Československa na konci října. Polský premiér Morawiecki mu během schůzky potvrdil, že se oslav v Praze osobně zúčastní.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Dnešním dnem se celá pětikoalice stala definitivním spolupachatelem

17:04 Schillerová (ANO): Dnešním dnem se celá pětikoalice stala definitivním spolupachatelem

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 19. dubna 2024 k migračnímu paktu.