Někdejší český velvyslanec v USA položil v ČT provokativní otázku k Bidenovi. Jde o americký Senát

05.11.2020 20:41

Americké volby jsou stále bez vítěze. Současný šéf Bílého domu Donald Trump zpochybňuje korespondenční volbu, která nahrává jeho demokratickému protikandidátovi Joeu Bidenovi. Trumpův štáb už proto podal žalobu ve třech státech a chystá další. Jak se na finále letošních prezidentských voleb dívá někdejší velvyslanec České republiky ve Spojených státech Martin Palouš, prozradil ve Studiu ČT24. I přes to, že volby ukazují, jak moc je Amerika rozdělená, její spojení v budoucnu vidí diplomat optimisticky.

Někdejší český velvyslanec v USA položil v ČT provokativní otázku k Bidenovi. Jde o americký Senát
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezidentští kandidáti Donald Trump a Joe Biden

Diplomat Palouš, se kterým se Česká televize spojila do Miami, v samém úvodu upozornil, že pro budoucnost amerického státu je velice důležité, kdo bude jejím budoucím prezidentem. „Rozdělenost společnosti je taková, že si člověk klade otázku, jak může dojít k usmíření, schopnosti americké politiky se vypořádat s koronavirem. A také s volebním systémem, který budí určité rozpaky, pokud mají být Spojené státy příkladem k následování demokracie,“ uvedl, že způsob, jakým Spojené státy zvládají letošní volební proces, je značně problematický.

Do bitvy se zapojili i právníci. „Uvidíme, jak americký právní systém bude fungovat na úrovni státu a jak potvrdí svou nezávislost a autoritu v tomto americkém systému,“ pokračoval velvyslanec v USA v letech 2001 až 2005.

Anketa

Kdo nakonec urve vítězství v amerických prezidentských volbách?

13%
hlasovalo: 4497 lidí
Velká odpovědnost je podle něj nyní na politických vůdcích: „Demokratická i republikánská strana by měly vyslat své zástupce, vyjednávat a najít cestu vpřed. Potrvá, než budeme vědět, jak to dopadlo, ale nemělo by to trvat až do ledna příštího roku, kdy termín současného prezidenta skončí,“ pokračoval Palouš.

Jelikož je stále pravděpodobnější, že prezidentské volby vyhraje Biden, měl by si podle Palouše položit otázku, jakou cenu je ochotný zaplatit za vítězství. „Položil bych si provokativní otázku: myslí si Biden v hloubi svého srdce, že by pro něj bylo lepší, aby demokraté získali Senát, anebo zda by pro jeho politiku sjednocení Ameriky a usmíření obou stran nebylo lepší, aby Senát stále měli republikáni? Byl by tak trochu ochráněn vůči excesivním revolučním návrhům, které z radikálnější části Demokratické strany přicházejí,“ myslí si někdejší velvyslanec, že to je jediná rozumná cesta vpřed i z pohledu českého národního zájmu i z pohledu toho, co si přeje americký lid.

V Americe v těchto dnech slyší prý spoustu demokratických i republikánských hlasů, že válčení obou táborů by už mělo skončit. „Uvědomují si, že by měla začít nová fáze amerického politického procesu,“ řekl Palouš hlasem amerického lidu. „Každý by se měl v tomto kritickém bodě zastavit a podívat se, jak to vidí ta druhá strana a co může udělat pro to, aby mezi nimi byl vytvořen jakýsi most,“ doplnil.

Sám je přesvědčen o tom, že rozdělená Amerika se může spojit. „Pořád jsou zde americké základnější hodnoty než vítězství jedné či druhé strany. „Je to nejstarší demokracie světa a je vůbec schopná zvládnout to, co žádá od všech demokracií? Tedy volby tak, aby byly férové, transparentní. Manipulace aby byly odhaleny a odmítnuty? Tato otázka je tu stále. Já pořád optimisticky věřím, že je tu šance společný řád vytvořit,“ zopakoval Palouš.

Připomíná, že i z minulosti existuje několik příkladů, kdy usmíření mezi tábory vycházejícími z různých východisek možné bylo. „Skutečně si optimisticky myslím, že obě politické strany, které jsou jádrem tohoto politického života, mají potenciál něco takového vytvořit. Demokracie je právě v tom, že má být schopná všechny faktory, které společnost rozdělují, dát politicky nějak dohromady,“ dodal Palouš závěrem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sirotčí“ Šojdrová se obula do Ivana Davida. Když neví, má prý mlčet

21:14 „Sirotčí“ Šojdrová se obula do Ivana Davida. Když neví, má prý mlčet

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se na svém twitterovém profilu vymezila proti ruské dezin…