Někteří lidé mohou mít jeden rohlík na den. V jednadvacátém století, docela ostuda, varuje šéfka potravinářů

22.07.2022 22:10 | Zprávy
autor: vef

Bude ještě dál zdražovat jídlo? A které nejvíc? Proč jsou u nás některé potraviny dražší než v bohatších západních zemích EU? A pomáhá vláda dostatečně, nebo by měla dělat víc? Na to odpovídala v pořadu K věci CNN Prima News prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.

Někteří lidé mohou mít jeden rohlík na den. V jednadvacátém století, docela ostuda, varuje šéfka potravinářů
Foto: zemedelec.cz
Popisek: Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR

V minulosti Večeřová varovala před tím, že až třetina Čechů nebude mít na základní potraviny. „Myslím, že se k tomu blížíme poměrně mílovými kroky, protože inflace je 17 %. Ekonomové říkají, že by mohla být na podzim kolem 20 %. A zatím bohužel z potravinářského hlediska tady nevidíme žádný prostor na to, aby se ty ceny snižovaly. A naopak máme obavu, že budou růst ještě dál, protože se nestalo nic s náklady. Náklady nám rostou dennodenně, vidí to i lidi sami v domácnostech, takže tady není žádná brzda, která by nějakým způsobem zabrzdila další růst té inflace,“ řekla Večeřová.

„Rostou energie, roste plyn, rostou pohonné hmoty. Každý den prakticky čtete, že se bude něco zdražovat, že to neskončilo, ty vstupní náklady. Co se týče zemědělské suroviny, tak ta taky zdražuje, logicky, protože jim se zvedají náklady na hnojiva, také na tu energii,“ dodala.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…