Nelžete. Nevíte, co bude. V Partii musel Jurečka odpovídat na nepříjemné otázky

19.11.2023 13:13 | Monitoring

Ministerstvo práce a sociálních věcí tento týden představilo návrhy změn v důchodovém pojištění. Důchodový věk by se měl postupně zvyšovat nad 65 let podle doby dožití. Nejen o tom diskutovali v pořadu Partie CNN Prima News ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a opoziční poslanec Aleš Juchelka (ANO).

Nelžete. Nevíte, co bude. V Partii musel Jurečka odpovídat na nepříjemné otázky
Foto: Reprofoto: CNN Prima News
Popisek: Marian Jurečka a Aleš Juchelka v Partii na CNN Prima News

Důchodový věk v Česku by se měl postupně zvyšovat nad 65 let podle doby dožití. V 50 letech se dozvíme, kdy půjdeme do penze podle toho, kdy statistický úřad stanoví dobu dožití. Nebylo by jasnější a férovější lidem říct, že půjdou déle než v 65 letech?

To ministr Jurečka odmítá. „Poprvé stanovujeme jasný mechanismus, hodláme tento princip ukotvit do zákona,“ sdělil ministr Jurečka. „Nastavili jsme mechanismus, který bude objektivně říkat: Podle doby dožití toho konkrétního populačního ročníku se bude ten mechanismus upravovat maximálně, meziročně, mezigeneračně o dva měsíce. Dnes ta doba může u některých lidí nastat až o šest měsíců,“ vysvětlil Jurečka.

„Mám s tím zásadní problém. Nechceme, aby se zvyšoval věk odchodu do důchodu. My jsme průmyslovou zemí, která je opravdu energeticky náročná v EU, ale samozřejmě i pracovní síla se rychleji opotřebovává. Neumím si představit, že by lidé v 66 letech mohli v těžkých profesích pracovat,“ oponoval Juchelka.

Jurečka k tomu uvedl, že seznam náročných profesí se vytváří. „Opravdu si identifikujeme všechna rizika pro všechny pracovní pozice. A hledáme, pro které z těchto profesí umožníme, aby mohli odcházet o pět let dříve. Dvě náročné profese už byly zavedeny: zdravotničtí záchranáři i hasiči,“ řekl Jurečka, že půjde o fyzicky náročné profese. 

Důchodová reforma podle něj má deset parametrů. „Je hrozná škoda, že váš návrh nebyl předložen. My nyní děláme důchodovou reformu za minutu dvanáct,“ řekl Jurečka ve směru k Juchelkovi.

„Vy honíte to, co jste v minulosti zanedbali vy. Pokud se chcete pořád bavit o tom, že hnutí ANO nic nepředložilo,“ opáčil Juchelka. Podle jeho slov je to ze strany ministra svědky okopávání kotníků. 

Dalším tématem pak byly ceny energií a jejich zdražování.

„V případě domácností ty ceny na příští rok budou prakticky stejné jako jsou v letošním roce, pro naprostou většinu obyvatelů. Klíčové je také se dívat na konečné ceny silové i regulační složky,“ sdělil k cenám energií jednoznačně Jurečka. „Nepřipustíme to, že by české firmy byly méně konkurenceschopné proti německým. Úplně stejně jako jsme to nedopustili loňský rok," tvrdil Jurečka.

Moderátorka ho však upozornila, že ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) sdělil, že nebude dělat dotační závody s Německem. „Budeme hledat cílené podpory pro firmy. Udělali jsme to loni, uděláme to i nyní,“ podotkl k tomu Jurečka.

„Je mi líto, že vláda se nechce o tomto bavit na půdě Poslanecké sněmovny. Je to skandální. Ceny energií budou stoupat,“ míní Juchelka. A že není spokojen s tím, že vláda nenechala otevřít ani rozpravu u poslední mimořádné schůze Sněmovny.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jurečka?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMivoj , 19.11.2023 13:35:03
Buď neodpověděl a stočil debatu jinam,nebo říkal stále totéž jen jinými slovy,, Stále stejné lži a mlžení,,

|  12 |  0

Další články z rubriky

„Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

19:04 „Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

Bezpečnostní analytik Jan Schneider tvrdí, že otázka svobody slova se stala v posledních letech nejd…