Němci měli výhody. Pravda o nás a o nich. Vlastimil Vondruška se toho nebál

06.06.2022 9:56 | Ze sítí

„Když za 200 let bude chtít někdo psát o našem životě a vezme si do ruky nařízení Evropské unie, tak bude mít pocit, že jsme byli společnost, jejíž největší zábavou bylo třídit odpad,“ připodobnil v rozhovoru se zakladatelem Společnosti pro obranu svobody projevu Danielem Vávrou ve V.O.X. TV historik a spisovatel Vlastimil Vondruška, jak se liší skutečnost od historických pramenů. V rámci EU se podle něj vytvářejí nejrůznější modely toho, co je národ a co je vlastenectví, které jsou mnohdy v rozporu s tím, jak žili naši předci.

Němci měli výhody. Pravda o nás a o nich. Vlastimil Vondruška se toho nebál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a historik Vlastimil Vondruška

Vondruška v rozhovoru ke zvýšené poptávce po knihách týkajících se naší historie podotkl, že to má spojitost s dobou, ve které aktuálně žijeme a podobně lidé vyhledávali české dějiny i za druhé světové války nebo socialismu. „Dnes opět bojujeme o svoji identitu, protože se v rámci Evropské unie vytvářejí nejrůznější modely toho, co je národ, co je vlastenectví. A mnohé z nich jsou v rozporu s tradičními výklady, jak naši předci žili. Lidé se tedy snaží najít v literatuře odpověď,“ míní.

Že by byla historie přesně taková, jak líčí kroniky, si nemyslí. „Psát dějiny středověku pouze podle kronik, to je jako by za 500 let někdo chtěl psát dějiny našeho státu podle politických úvodníků v novinách. Je to naprosto stejné. Ti kronikáři byli svým způsobem ‚novináři‘ své doby. Sice fakta vyďobávali, ale vybírali si jen takové, které jsou relevantní pro myšlenku, kterou chtěli zdůraznit a ještě jí dávali určitý náboj. Čím hlouběji jdete do minulosti, tím je to složitější – když starověcí Egypťané bojovali s Chetity, tak v chetitských pramenech se hovoří o velkém vítězství u Chattušaše a Ramses III. píše, že tam také vyhrál. Tak si vyberte, kdo vyhrál. To máte jako zprávy ze současného ukrajinského bojiště, kde obě strany tvrdí, jak tam vítězí,“ řekl k tomu, že historické prameny nejsou vždy plně objektivní.

Zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu a herní vývojář Daniel Vávra, který svůj celosvětově uznávaný videoherní titul Kingdome Come: Deliverance zasadil do Českého království roku 1403 a lidé po celém světě tak mohou na vlastní kůži zjistit, jak se žilo v době, kdy byl český král Václav IV. v zajetí a jeho bratr Zikmund usiloval o ovládnutí Českého království, se vyjádřil, že podobné zjištění o historických pramenech pojal, když jednomu z mladých historiků tvrdil, že tehdejší konflikty měli spojitost i s nepříliš dobrými vztahy mezi Čechy a Němci. „Idea národa tehdy nebyla,“ vpálil mu na to historik. Vávra pak ale naopak našel zastání například u historika Petra Čorneje, který mu dal za pravdu, že již tehdy do konfliktů promlouvali i nešvary mezi oběma národy.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

7:53 Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

Začínají se objevovat indicie ohledně konce konfliktu na Ukrajině. Putin dle svých slov věří, že na …