Vondruška v rozhovoru ke zvýšené poptávce po knihách týkajících se naší historie podotkl, že to má spojitost s dobou, ve které aktuálně žijeme a podobně lidé vyhledávali české dějiny i za druhé světové války nebo socialismu. „Dnes opět bojujeme o svoji identitu, protože se v rámci Evropské unie vytvářejí nejrůznější modely toho, co je národ, co je vlastenectví. A mnohé z nich jsou v rozporu s tradičními výklady, jak naši předci žili. Lidé se tedy snaží najít v literatuře odpověď,“ míní.
Že by byla historie přesně taková, jak líčí kroniky, si nemyslí. „Psát dějiny středověku pouze podle kronik, to je jako by za 500 let někdo chtěl psát dějiny našeho státu podle politických úvodníků v novinách. Je to naprosto stejné. Ti kronikáři byli svým způsobem ‚novináři‘ své doby. Sice fakta vyďobávali, ale vybírali si jen takové, které jsou relevantní pro myšlenku, kterou chtěli zdůraznit a ještě jí dávali určitý náboj. Čím hlouběji jdete do minulosti, tím je to složitější – když starověcí Egypťané bojovali s Chetity, tak v chetitských pramenech se hovoří o velkém vítězství u Chattušaše a Ramses III. píše, že tam také vyhrál. Tak si vyberte, kdo vyhrál. To máte jako zprávy ze současného ukrajinského bojiště, kde obě strany tvrdí, jak tam vítězí,“ řekl k tomu, že historické prameny nejsou vždy plně objektivní.
Zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu a herní vývojář Daniel Vávra, který svůj celosvětově uznávaný videoherní titul Kingdome Come: Deliverance zasadil do Českého království roku 1403 a lidé po celém světě tak mohou na vlastní kůži zjistit, jak se žilo v době, kdy byl český král Václav IV. v zajetí a jeho bratr Zikmund usiloval o ovládnutí Českého království, se vyjádřil, že podobné zjištění o historických pramenech pojal, když jednomu z mladých historiků tvrdil, že tehdejší konflikty měli spojitost i s nepříliš dobrými vztahy mezi Čechy a Němci. „Idea národa tehdy nebyla,“ vpálil mu na to historik. Vávra pak ale naopak našel zastání například u historika Petra Čorneje, který mu dal za pravdu, že již tehdy do konfliktů promlouvali i nešvary mezi oběma národy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom