Německo končí s jádrem. A co má místo něj? Vítr. Jenže vítr bude mít i Merkelová, z tohoto...

22.11.2019 22:37

„Měšťáci jdou večer spát s dobrým pocitem, že se někde postavila větrná turbína,“ hřímal Matthias Wilkes u sídla Angely Merkelové. Na Aktuálně vyšel článek o sílících náladách proti větrným elektrárnám – prý hyzdí krajinu, zabíjejí hmyz i netopýry. Větrné elektrárny mají nepříznivé dopady na lidské zdraví, pravily iniciativy.

Německo končí s jádrem. A co má místo něj? Vítr. Jenže vítr bude mít i Merkelová, z tohoto...
Foto: bundeskanzlerin.de, tan
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová

Na Aktuálně vyšel článek o rostoucí kritice větrných elektráren v Německu. „Měšťáci jdou večer spát s dobrým pocitem, že se někde postavila větrná turbína,“ hřímal Matthias Wilkes letos v květnu do mikrofonu před Braniborskou bránou v centru Berlína. Společně s ním dorazil na místo dav odpůrců větrných elektráren z celého Německa. Podle organizátorů z Akčního svazu Pro Natur víc než 1500 lidí.

Celý článek ZDE

Anketa

Chcete, aby prezident České republiky mohl navrhovat zákony?

86%
14%
hlasovalo: 15138 lidí

Matthias Wilkes je původem z Hesenska. Kousek od sídla Angely Merkel, spolu s ostatními demonstrujícími, protestoval proti výstavbě větrných elektráren v zemi. V Německu prý během posledních dvaceti let bylo postaveno okolo třiceti tisíc větrných elektráren, další by se měly dle článku začít stavět, kvůli přechodu Německa na své závazky k ekologičtější výrobě elektřiny.

Schvalování nových projektů však prý blokují mnohé žaloby a procesní námitky vůči těmto projektům. „Za velkou částí z nich stojí stovky spolků, podobných těm, které se letos na jaře vydaly protestovat do Berlína,“ uvedl server. Došlo však k poklesu výstavby větrných elektráren. Alespoň to tak vyplývá ze zveřejněné analýzy Odborné agentury pro větrnou energii na souši. „Za prvních devět měsíců letošního roku bylo podle ní v Německu uvedeno do provozu pouze méně než 150 větrníků o celkovém výkonu 514 megawattů. Za rok 2018 to bylo více než dva tisíce megawattů a v roce 2017 dokonce 4169. Oproti průměru za poslední roky se tak letos jedná o pokles o více než 80 procent a nejmenší výstavbu za poslední dvě dekády,“ uvedlo Aktuálně.

Tyto protivětrné iniciativy totiž poukazují na část německé ústavy, dle níž stát zodpovídá za ochranu přírody a zvířat. Dotované větrné elektrárny tak prý hyzdí krajinu, zabíjejí hmyz i netopýry. Dokonce tyto elektrárny mají nepříznivé dopady na lidské zdraví, a to kvůli zvukovým vlnám vznikajícím rotací vrtulí.

„Podle výzkumu Státního ústavu pro životní prostředí, měření a ochranu přírody ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko, který se vlivem na člověka zabýval a jejž citoval list Tagesspigel, ale vliv na člověka není možné vědecky prokázat. Počet zabitých zvířat pak zůstává minimální v porovnání s úmrtností při srážkách s vozidly nebo budovami. Oprávněnější je kritika nevyřešené otázky recyklace z provozu vyřazených vrtulí. Jak upozorňuje server Deutsche Welle, jen do roku 2023 bude muset země vyřešit, jak naloží s desítkami tisíc vysloužilých turbín,“ uvedl server.

„Místní obyvatelé musí žít s negativními dopady turbín, ať už jsou skutečné, nebo smyšlené. Z elektráren přitom často nic nemají,“ uvedl Sören Amelang z think-tanku Clean Energy Wire, který se věnuje proměnám německé energetiky. Avšak dle průzkumů jsou obyvatelé k větrným elektrárnám vstřícnější, pokud postaví spolu s elektrárnou i kupříkladu školku.

„Blokovat výstavbu větrných elektráren se nejúčinněji daří blokovat zejména na východě Německa. Například v okresu Saale-Orla ve spolkové zemi Durynsko se místní politici z vládní strany CDU rozhodli věnovat z veřejných peněz dva tisíce eur (v přepočtu asi 50 tisíc korun) občanskými iniciativám, které proti větrníkům bojují. Soud návrh posléze označil za protiprávní.

Anketa

Je dobře, že u památných míst 17. listopadu lidé pískali na Babiše, rektora Zimu a Václava Klause ml.?

hlasovalo: 23761 lidí

Některé organizace také bojují za zrušení spolkového zákona o obnovitelných energiích, který výstavbu větrných elektráren podporuje. ‚Německo by mělo rezignovat na misionářské ambice v evropské klimatické politice,‘ zní třeba jeden z návrhů sdružení Přiměřená energie. Jeho členy jsou ekologové, ekonomové i technologičtí pracovníci.“

V článku se psalo o německé energetické revoluci. Tu naplánovala Angela Merkelová. Do roku 2022 mají být v Německu odstaveny všechny jaderné elektrárny. Rokem 2038 by dle této agendy měla být ukončena výroba elektřiny z uhlí. Vláda se prý zavázala do roku 2030 čerpat 65 % energie z obnovitelných zdrojů. V současné době je to prý 45 procent a hlavním obnovitelným zdrojem má být vítr. V České republice to jsou dle údajů Mezinárodní energetické agentury jednotky procent.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Doufali jsme ve víc, ale...“ Zatímco Fiala s Pekarovou opodál rozdávali noviny, my jsme v Liberci zpovídali kandidáty SPOLU

20:53 „Doufali jsme ve víc, ale...“ Zatímco Fiala s Pekarovou opodál rozdávali noviny, my jsme v Liberci zpovídali kandidáty SPOLU

„Když to řeknu pocitově, zaznamenali jsme před pár lety, před covidem, na Letné obrovské davy lidí, …