Nemlátí nás. Zatím. Profesor Drulák otevřeně o tom, co se nesmí říkat

30.09.2022 20:15 | On-line

Bývalý velvyslanec profesor Petr Drulák v rozhovoru pro Rádio Universum hovoří o likvidaci svobody slova a o tom, jak neziskovky nahrazují politickou policii. „Zatím tu ještě nemáme politickou policii, ale její zárodky už vznikají na Ministerstvu vnitra,“ upozorňuje.

Nemlátí nás. Zatím. Profesor Drulák otevřeně o tom, co se nesmí říkat
Foto: Repro Youtube
Popisek: Diplomat a pedagog, prof. Petr Drulák

Anketa

Kdo je vítězem komunálních voleb?

22%
66%
8%
hlasovalo: 14492 lidí
Svoboda projevu u nás byla podle Druláka vystavena tvrdému ataku s covidem a Ukrajinou. „Já za sebe si myslím, že musím dělat všechno pro to, abych to pomohl zvrátit, ale ten trend je nesmírně silný,“ uvádí.

„My jsme to natvrdo dostali během koronaviru, kde jsme skutečně byli konfrontováni s naprostou brutalitou jak státních orgánů, tak médií. Jo, to znamená to, že prostě autority v oblasti virologie a dalších oborů, ti lidé, kteří k tomu vůbec měli co říct a říkali něco jiného než vláda, tak najednou se dostávali na nějaké seznamy dezinformátorů. To jsme předtím úplně nezažívali, takovýto atak,“ říká.

Ve Francii ale jedou podle Druláka v tabuizování témat už dlouho. „Ve Francii vůbec nic nového. Oni už v tom jsou dávno. Mají tam témata, o nichž vlastně není bezpečno veřejně mluvit. Pokud se to týká islámu, pokud se to týká migrace, pokud se to týká lidí, kteří přicházejí z migračních rodin a nedokážou se sžít s Francií,“ pokračuje.

Všímá si, že když byly oficiální špičky konfrontovány s nějakou interpretací reality, která neodpovídala té jejich, začaly používat nálepky: dezinformace, konspirační teorie. „Existuje určitá vrstva špiček státní správy, Ministerstva zahraničí a armády, zpravodajských služeb, že je to propojené na byznys a že je to taková vlivová síť. A že tahle vlivová síť může ovlivňovat docela zásadním způsobem třeba zahraniční politiku i vnitřní politiku.

Drulák říká, že poznal, jak se Západ vzdal svobody slova a svobody myšlení. Nechce, aby tahle země dopadla stejně. „Západem myslím západní Evropu a Spojené státy americké. A vidím, že tam prostě určitá ideologie ovládla tyhle společnosti. Je to ta ideologie, které můžeme říkat buď globalizovaný liberalismus, nebo progresivismus.

Vím, že i ve Francii jsou prostě různá alternativní média, kdy je možná ještě nějaká svoboda, ale veřejná média a většina těch médií soukromých naprosto jede v téhle ideologii. Tohle je vývoj Západu – západní Evropy a Spojených států amerických, který prostě ve jménu ideologie bojuje proti svobodě projevu, proti svobodě myšlení,“ pokračuje Drulák.

„Zatím tu nemáme úplně politickou policii, i když zárodky vytvářejí na Ministerstvu vnitra. Máme tu samozřejmě justici a máme tu aktivisty, kteří samozřejmě jsou justici ochotni zneužívat. V českém prostředí zatím to není tak rozšířené. Ale v tom francouzském je to velmi rozšířené, že ty nevládky prostě systematicky sledují každého, kdo vybočuje, a jakmile vidí, že je tam nějaká šance, tak hned ho dávají před soud,“ říká profesor s tím, že takový člověk se často pak dostává do existenčních problémů a těžko hledá zaměstnání v takovéto situaci.

„To je prostě děsivé. Takže já to srovnávám s těmi metodami Stasi. Ne s těmi brutálními, když vás třeba někde mlátí, a pak dokonce ještě zavřou. Zatím je to měkčí, ale i tak je to tedy dost tvrdé,“ dodává Petr Drulák.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nabTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„I na náves je jich málo.“ Kalousek po „lemplech“ znovu nastoupil na protestující Čechy. Spustil lavinu

20:05 „I na náves je jich málo.“ Kalousek po „lemplech“ znovu nastoupil na protestující Čechy. Spustil lavinu

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se posmívá lidem, kteří se dnes odpoledne sešli na…