Neúcta ke starým, až se mi chce křičet! Režisér Strach znechuceně o mladých

31.12.2020 20:58 | Zprávy
autor: nab

Režisér Jiří Strach, známý pohádkami Lotrando a Zubejda a Anděl Páně, se s končícím rokem dívá do budoucnosti, která může přinést skutečně velký ideologický konflikt. Spolu se svými obavami nabízí řešení, jak je možné mu předejít. Varuje především před plíživým omezováním svobody. V podcastu pro server kupředudominulosti.cz se zmiňuje i o tom, jak jej v rámci české společnosti dokáže rozčílit nerespekt ke starším lidem.

Neúcta ke starým, až se mi chce křičet! Režisér Strach znechuceně o mladých
Foto: Repro XTV
Popisek: Režisér Jiří Strach

V každém historickém konfliktu, v boji, byl vždy ideologický základ, připomíná Strach. „Myslím, že lidstvo bude vždy takové. Co ale přece můžeme mít na zřeteli, je, jakou má daný ideologický konflikt hodnotu. Jaký má skutečně obsah. Umíme přece v historii číst, a nějaké věci už lidstvo překonalo, i ideologické,“ doufá, že z těchto zkušeností jsme schopni si uvědomit, jakou měl konrétní konflikt hodnotu.

Na nedávné historii ukázal, jak věci kolikrát vnímáme. „Když byl premiérem Václav Klaus, tak si pamatuji, kolik lidí říkalo, jak je Václav Klaus nejhorším premiérem této země, že to je největší zlo na světě. Ti samí nadávači dnes říkají o Andreji Babišovi, že je to ‚největší zlo‘. To považuji trošku za nemoudré, neuměli si představit, že přijde ještě větší zlo, které najednou přišlo,“ dal za příklad.

„Touto dnešní optikou se ptám, jestli skutečně veškeré debaty kolem premiérství nebo prezidentství Václava Klause, v té emotivní, vypjaté, přepjaté dikci, která tehdy probíhala, měly hodnotu, nebo jestli už je to dneska něčím, co vyvanulo, co už je přežito. A to byl ideologický konflikt,“ podotýká.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…