Nikde nebylo: Putin převrhl Navalného proti Západu. Nové srovnání

23.08.2021 12:32 | Zprávy

Minulý týden se setkala odcházející německá kancléřka Angela Merkelová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Česká média si všímala především výzvy Angely Merkelové k propuštění uvězněného ruského lídra opozice, Alexeje Navalného. Ovšem když byl prezident Ruské federace tázán na propuštění údajného disidenta novináři, připomenul, jak je na Západě pohlíženo na Žluté vesty, hnutí Occupy Wall Street nebo ty, kdo své politické požadavky prezentovali v budově Kongresu. Pár slov měl i k situaci v Afghánistánu.

Nikde nebylo: Putin převrhl Navalného proti Západu. Nové srovnání
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident Ruské federace, Vladimir Putin

Putin si pochvaloval, že jednání s Merkelovou bylo tradičně konstruktivní a vedené obchodně a dodal, že i když Merkelová v úřadu podle plánů končí, v Rusku prý bude vždy vítána. Podle Putina je po zásluze jednou z nejváženějších a nejuznávanějších světových lídryň a spolupráci s ní si pochvaloval. „Čas od času jsme měli na věci jiný pohled, ale náš dialog byl vždy přímý a smysluplný a jeho cílem bylo vždy nalézt kompromis a vyřešit ty nejzapeklitější problémy,“ řekl ruský prezident o kancléřce a Německo označil za jednoho z nejdůležitějších partnerů ve smyslu politickém i ekonomickém. Podle Putina přes problémy s covidem ekonomická spolupráce posiluje.

Uvedl, že s německou kancléřkou řešil i stále se vyvíjející situaci v Afghánistánu. „Tálibán teď ovládá skoro celé území země, včetně hlavního města. To je realita a z té musíme vycházet, abychom zabránili kolapsu afghánského státu,“ řekl ruský prezident. Je podle něj nutné přestat s nezodpovědnou politikou vnucování cizích hodnot a budování demokracie podle cizího vzoru, která nebere ohledy na historická, národnostní a náboženská specifika a tradice těchto zemí.

„Známe Afghánistán a známe ho dostatečně dobře, abychom věděli, jak funguje, a sami jsme zjistili, jak je snaha jim nařídit nepřirozené formy vlády a společenského soužití kontraproduktivní,“ připomenul sovětské angažmá v Afghánistánu a dodal, že tyto socioekonomické experimenty nikde neuspěly, naopak způsobily jenom rozvrat. „Zároveň jsme svědky toho, že Tálibán již ukončil boje a snaží se zavést pořádek, s příslibem poskytnout bezpečí jak pro místní, tak pro zahraniční pracovníky. Doufám, že tomu tak bude,“ pravil Vladimir Putin. U Afghánistánu by prý rozhodující slovo měla mít rada bezpečnosti OSN. Dle Putina je potřeba zabránit tomu, aby se z Afghánistánu do okolí šířili teroristé. „I pod rouškou utečenců,“ dodal. V otázkách pak řekl, že Afghánistán je neúspěchem USA a spojenců, ale soustředit se příliš na toto selhání prý není v ruském zájmu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

20:30 VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

Na sociálních sítích se šíří video lídrů Francie, Německa a Velké Británie, které vzbudilo spekulace…