Nutné VIDEO: Všichni se nakazíme? Řítíme se do Itálie? Roman Prymula velmi jasně

19.03.2020 9:27

Epidemiolog Roman Prymula odpověděl na Facebooku na otázku ohledně křivky růstu pandemie koronaviru v Česku. „Po sociálních sítích se šíří zpráva, že situace v České republice je vážnější, než to vypadá. Naše křivka růstu je strmější, než je aktuálně v Itálii a celý náš zdravotnický systém začne brzy kolabovat,“ zněla otázka.

Nutné VIDEO: Všichni se nakazíme? Řítíme se do Itálie? Roman Prymula velmi jasně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náměstek pro zdravotní péči Roman Prymula
reklama

„Já si myslím, že situaci určitě není možné bagatelizovat a my to určitě neděláme. My se velmi vážně zabýváme prognózami, které se týkají České republiky. Na druhou stranu některé ty scénáře, které tady jsou ve veřejném prostoru a které jsou skutečně katastrofické, si myslím, že neodpovídají realitě. Budeme-li se zamýšlet nad tím, jestli může onemocnět 70 procent populace, tak já bych řekl na příkladu té lodi, která kotvila u japonských břehů, že tam byli lidé v expozici velmi intenzivní, to znamená denně se setkávali s rizikem viru přes filtroventilaci, přes kontakty s posádkou, mezi sebou a v podstatě tam onemocnělo do 20 procent všech, kteří tam byli,“ uvedl Prymula.

Anketa

Má prof. Roman Prymula, předseda krizového štábu, vaši důvěru?

93%
7%
hlasovalo: 33140 lidí

„Druhá věc je, že tady je řada příkladů a nemusíme chodit daleko, když se poptáme našich známých, kteří se vrací z těch rizikových oblastí a jsou v karanténě a někteří z nich onemocněli, tak se ukazuje, že někteří v rodině onemocněli, ale jejich naprosto nejbližší příbuzní, kteří s nimi tam byli, neonemocněli. Jsou třeba dva nemocní, dva nemocní nejsou. Z toho skutečně usuzuji, že tato nemoc nepostihne 100 procent populace, ani 70 procent populace, jak bylo řečeno. Předpokládám, že se bude toto dotýkat takových procent, která jsme schopni vidět třeba u chřipkového onemocnění, to znamená někde kolem 12–15 procent. To je samozřejmě číslo veliké, nicméně my když děláme predikce, tak se musíme zamyslet nad tím, jaká byla vstupní situace České republiky,“ zmínil.

Video najdete zde.

„Porovnávat nástup v Itálii a u nás není úplně korektní, protože my jsme se dostali do situace, kdy na počátku těchto případů jsme tady dostali obrovskou dávku případů z Itálie, tedy mimo region, a následně to byli lidé, kteří se vraceli z Rakouska. To tu křivku v počátku velmi ovlivňuje, na druhou stranu přes takovýto zásah ta křivka nijak dramaticky v tuto chvíli nestoupá rychleji než v některých jiných zemích a my se budeme moci podívat, jestli naše opatření jsou dostatečně účinná v horizontu nějakých sedmi dnů od této chvíle. My jsme většinu těch opatření zavedli v předcházejících třech dnech, to znamená vzhledem k inkubační době, která se pohybuje mezi 5–7 dny, uvidíme dopad těchto opatření za sedm dnů. Já si skutečně nemyslím, když celá země bude dodržovat pravidla, to znamená bude nosit ochranné roušky, bude se dezinfikovat, bude aktuálním způsobem se mýt tak, jak bylo zveřejněno, že by mohlo dojít k takovému scénáři, jaký je v Itálii. Tomu se chceme skutečně vyhnout,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vidlák Hřib? Primátor skoro chytil facku. „Hovado, dob*tek“. Šikana a hulvátství? Přesná výpověď z radnice

8:45 Vidlák Hřib? Primátor skoro chytil facku. „Hovado, dob*tek“. Šikana a hulvátství? Přesná výpověď z radnice

Zastupitelka hlavního města Prahy Alexandra Udženija (ODS) se znovu pustila do křížku s pirátským pr…