O veřejnou službu je v Jablonci větší zájem než loni

10.08.2017 16:06

Veřejně prospěšné práce a práce v režimu veřejné služby, oba dva typy zaměstnanců město Jablonec využívá. Pro město Jablonec letos v létě pracuje méně pracovníků veřejně prospěšných prací, ale naopak přibylo těch, kteří pracují v režimu veřejné služby. Konkrétně město Jablonec zaměstnává 72 osob na veřejně prospěšné práce a dalších přibližně 80 lidí zde dobrovolně pracuje v režimu veřejné služby.

O veřejnou službu je v Jablonci větší zájem než loni
Foto: Město Jablonec
Popisek: Schody pod Slunečními lázněmi v Jablonci usnadní vstup do vody
reklama

Za zvýšený zájem o práci určitě může zavedení veřejné služby, která vešla v platnost v únoru letošního roku. Veřejnou službu by měli vykonávat lidé, kteří jsou déle než půl roku bez práce a pobírají dávky v nouzi. Pokud by veřejnou službu nevykonali, dávky by se jim počítali z nižšího minima než dosud. Naopak po nastoupení na veřejnou službu, se dávky mohou zvýšit. „Zatímco vloni jich chodilo přibližně pětatřicet, tak letos evidujeme 80 pracovníků veřejné služby,“ potvrzuje vzrůst pracovníků vedoucí oddělení organizace a personálu veřejně prospěšných prací Hana Dašková.

Naopak zmenšený zájem o veřejně prospěšné práce je zřejmě způsobený ekonomickou situací. Podle údajů úřadu práce se míra nezaměstnanosti v Jablonci a okolí pohybuje kolem 3 procent. Vloni v létě bylo na magistrátu zaměstnáno cca 110 lidí, letos jich radnice na veřejně prospěšné práce zaměstnává 72. „Je to signál, že lidé najdou práci v průmyslovém či jiném sektoru, která je samozřejmě lépe placená. Důvodem je asi nabídka sezónní práce, například ve stavebnictví,“ zdůvodňuje tajemník jabloneckého magistrátu Marek Řeháček.

Zaměstnanci na veřejně prospěšných pracích mají povinnost odpracovat si 40 hodin týdně a za to dostanou minimální mzdu, kterou hradí úřad práce prostřednictvím magistrátu. Naopak pracovník na veřejné službě musí odpracovat 30 hodin měsíčně. Pokud si odpracuje hodiny navíc, má nárok na stravenky.

Magistrát města Jablonec pracovníky veřejně prospěšných prací a veřejné služby využívá především k úklidu města. Ale také jejich služby často využívají ředitelé škol a školek, kteří potřebují něco přestěhovat nebo uklidit na zahradách. Pracovníci veřejně prospěšných prací se také podílejí na pracích spojených s úpravami radnice, vykonávají zejména nekvalifikované pomocné práce. V letní sezóně doplňují práci technických služeb a posilují běžný úklid kolem přehrady, kde denně seberou až čtrnáct pytlů odpadků.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

12:47 Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

„Přístup demobloku k dovolbě Rady ČT je skandální,“ říká publicista Pavel Černocký ohledně stále odd…