ODS: Výběr politiků pozvaných na Hrad je nízké gesto prezidenta

25.10.2019 15:45

Za nízké gesto prezidenta Miloše Zemana vůči občanům považuje ODS rozhodnutí hlavy státu nepozvat na oslavy 28. října na Pražský hrad řadu politiků včetně předsedy občanských demokratů a místopředsedy Sněmovny Petra Fialy. Nejde o soukromou akci prezidenta, uvedla ODS v prohlášení, které poskytla ČTK.

ODS: Výběr politiků pozvaných na Hrad je nízké gesto prezidenta
Foto: Repro ČT
Popisek: Prezident Zeman ve sněmovně komentuje státní rozpočet
reklama

Připomněla, že Fiala vede nejsilnější opoziční stranu. Selektivní zvaní na ceremoniál udílení státních vyznamenání strana přirovnala k normalizačním praktikám.

„Jde o oslavy republiky, a nikoli o soukromou party prezidenta. Prezident bohužel zcela zapomíná na své povinnosti státníka a stále více dělá z úřadu privátní servis pro své osobní a politické provokace,“ stojí v prohlášení.

Pozvánku na udílení státních vyznamenání letos neobdrželo podobně jako v minulých letech mnoho politiků včetně předsedů politických stran nebo hejtmanů. ODS to považuje za cestu k hlubokému rozdělení společnosti, k normalizačním praktikám a nedemokratické praxi. „Nepozvat na státní oslavu státního svátku předsedu nejsilnější opoziční strany a mnoho dalších ústavních a politických představitelů země je neuvěřitelný krok. Je to pohrdání částí voličů, jejichž reprezentanti jsou ostrakizováni. Je to situace, která je z tohoto hlediska vážná a zneklidňující,“ uvedla ODS.

Zeman, jako každoročně, nepozval na Hrad některé své odpůrce a kritiky. Pozvánka nepřišla například ani místopředsedovi Sněmovny Vojtěchu Pikalovi (Piráti). Myslí si, že je to kvůli tomu, jaké vyjádřil názory při projednávání žaloby na prezidenta. „Rozumím, že máme s prezidentem rozdílné názory na to, jak se má úřad vykonávat a jaká je jeho role v našem ústavním systému, ale nevím, jestli to je důvod někoho nepozvat na významný státní akt,“ řekl dnes novinářům s tím, že je zklamaný.

Výběrem na Hradě neprošli poslanci ODS, Pirátů, TOP 09, hnutí STAN a KDU-ČSL. Oproti minulosti byli pozváni podle dostupných informací všichni rektoři státních vysokých škol, většina z nich se ale omluvila kvůli služebním cestám. S účastí počítá třeba rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

19:52 Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

Na ústeckého primáře Pavla Dlouhého už bylo připraveno trestní oznámení za slova, že vypravit se v 8…