ODS chce obce a kraje osvobodit od pokut kvůli GDPR

21.03.2018 12:28 | Zprávy
autor: mp

ODS chce, aby od sankcí za porušení nových unijních pravidel ochrany dat (GDPR) byly osvobozeny obce a kraje. Pro firmy chce pokuty zmírnit a zavést je příští rok. Těmito úpravami podmiňuje souhlas s vládním návrhem zákona o zpracování osobních údajů, který dnes kabinet schválil. Novinářům to řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.Zprávu přinesla ČTK.

ODS chce obce a kraje osvobodit od pokut kvůli GDPR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stín ODS

„Ten zákon je stoprocentně nekvalitní, je příliš široký, nicméně nemáme čas k tomu, abychom ho detailně změnili a přepsali,“ uvedl Stanjura. Požadované změny jsou podle něj podmínkou k tomu, aby byl zákon přijat alespoň do poloviny roku s ohledem na to, že nařízení GDPR nabude účinnosti od 25. května. Zrychlené schválení normy v prvním čtení ODS odmítne.

Návrh ministerstva vnitra původně počítal se sankčními úlevami jen pro malé obce, kterým by hrozila maximálně pokuta do 15 000 korun. Vláda toto omezení ale zrušila. Podle ministra vnitra Lubomíra Metnara (za ANO) mají pokuty zůstat „ve výši, jako je stávající hranice, tedy milion až pět milionů korun pro právnické subjekty“. Úřad pro ochranu osobních údajů podle jeho předsedkyně Ivany Janů bude volit přiměřené sankce. Platný zákon mu umožňuje uložit pokuty až do deseti milionů korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…