OSN alarmuje: Padesát milionů lidí v hladomoru. To má Rusko na triku

11.06.2022 21:31

OSN ve svém nejnovějším varování hrozí před tím, že až 49 milionů lidí uvrhne válka Ruska na Ukrajině do hladomoru nebo do podmínek podobných hladomoru. Píše o tom server Deník.cz s odvoláním na CNN.

OSN alarmuje: Padesát milionů lidí v hladomoru. To má Rusko na triku
Foto: Daniela Černá
Popisek: Pečivo. Ilustrační foto

Útok Ruska na Ukrajině představuje obrovský tlak na ukrajinskou produkci a vývoz potravin. Ukrajina přitom byla dlouho označována za jednu ze světových zásobáren chleba. 

V současné době se zvýšily světové ceny potravin, právě kvůli ruské blokádě ukrajinských přístavů od Černého moře, i kvůli jejich zaminování ukrajinskými silami. Uvedla to OSN, která varuje před tím, že v některých částech světa může být způsoben katastrofální nedostatek potravin.

Generální tajemník OSN António Guterres uvedl, že lidem na celém světě hrozí, že válka spolu s dalšími krizemi rozpoutá bezprecedentní vlnu hladu a bídy. „A zanechá za sebou sociální a ekonomický chaos,“ uvedl Guterres.

Válka mimo jiné také způsobuje nedostatek pracovníků – a to kvůli tomu, že mnoho lidí uprchlo z domovů, nebo jsou zapojeni do dobrovolnických jednotek ukrajinských ozbrojených sil. Ukrajina pak také Rusko obviňuje z krádeže obilí na jihu Ukrajiny. 

Podle prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského, pokud Rusko nepovolí Ukrajině vyvážet obilí ze svých přístavů, čeká miliony lidí na světě hlad. „Pokud bude ruská blokáda Černého moře pokračovat, mohou miliony lidí zemřít hlady,“ uvedl mimo jiné Zelenskyj. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Udávej ty, kteří šíří jiný názor než vláda!“ Vedle vládního „Braňmečesko“ je tu ještě něco. Petr Žantovský alarmuje

5:00 „Udávej ty, kteří šíří jiný názor než vláda!“ Vedle vládního „Braňmečesko“ je tu ještě něco. Petr Žantovský alarmuje

TÝDEN V MÉDIÍCH Cenzura je cesta ke svobodě, chrání tě před neschválenými informacemi. Uvědom si, že…