Obměna kádrů! Šéfka TOP 09 drsně vyprovodila Schwarzenberga a Kalouska z kandidátních listin

14.08.2020 18:31

„Každý je nahraditelný. Je potřeba obměňovat kádry,“ vyjádřila se ke konci Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v rozhovoru pro Rádio Impuls. Několik slov prohodila i k možné spolupráci s Piráty a s dalšími opozičními stranami.

Obměna kádrů! Šéfka TOP 09 drsně vyprovodila Schwarzenberga a Kalouska z kandidátních listin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Anketa

Vážíte si Spojených států amerických coby klíčového spojence ČR?

9%
91%
hlasovalo: 36304 lidí
Pekarová Adamová tvrdí, že se o osud své strany nebojí, a to ani v souvislosti s tím, že své působení ve Sněmovně v nadcházejícím funkčním období odmítli i dlouholetí matadoři za TOP 09. Po oznámení Miroslava Kalouska, že kandidovat ve volbách do dolní komory Parlamentu se nechystá, potvrdil pro příznivce strany nepříjemnou zprávu o své neúčasti na volebním lístku i Karel Schwarzenberg. Pekarovou Adamovou to však, alespoň dle jejího vyjádření, nezneklidnilo. „Každý je nahraditelný. Všichni jsou nahraditelní. Je potřeba obměňovat kádry a dávat do popředí lidi, kteří zatím tak známí nejsou. Jakmile ale dostanou příležitost, tak mají šanci se rychle vypracovat,“ myslí si.

Politička doufá, že vedle nových tváří TOPku podrží i Dominik Feri; ten sice dříve také plánoval odejít, po zvolení nového vedení strany však otočil a rozhodl se ještě ve Sněmovně vydržet.

Před dvěma lety to ovšem ještě s Ferim vypadalo všelijak. „Já jsem jasně říkal, že studuju právnickou fakultu a zjistil jsem po roce ve Sněmovně, že je to láska mého života. A nevidím jasný důvod pro setrvání ve Sněmovně než na dobu nezbytně nutnou,“ oznamoval tehdy mladý politik v rozhovoru pro Info.cz.

Hovořilo se i o možné spolupráci opozičních stran u příštích voleb. Šéfka TOP 09 by prý byla schopna o ní hovořit se všemi subjekty s výjimkou „extrémů“, za něž označuje například Trikolóru Václava Klase mladšího. „My bychom se byli schopni domluvit se všemi, kteří mají stejné cíle, což je nedovolit pokračování privatizace České republiky do rukou jednoho oligarchy,“ pravila Pekarová Adamová.

„Ať už před volbami jako koalice, nebo po nich, by taková vláda České republice slušela,“ sdělila Pekarová Adamová k možnému zapojení její partaje.

K otázce spolupráce s Piráty načrtla, že by to bylo s přispěním kompromisů možné, i přesto, že je to dle ní levicovější strana než TOP 09. Spolupráce s Piráty má přinášet ovoce na komunální úrovni: „Ukazuje se to v řadě měst, že ta spolupráce, byť často může skřípat, je nakonec lepší, než by nabízely alternativy třeba s hnutím ANO.“

Aktuálně prý TOP 09 jedná s ODS, KDU-ČSL a STAN. Přestože se Piráti slovům o možné koalici s TOP 09 brání, po volbách by dle Pekarové Adamové nakonec zřejmě takovou možnost neodmítli.

Pokud by se však volby konaly nyní, nemusely by zřejmě Piráti nad možnou spoluprací s TOP 09 ani uvažovat. Dle nejnovějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by si totiž „topkaři“ od voleb v letošním červenci odnesli pouhá 3,5 procenta. I se započtením statistické odchylky by tedy (s 4,8 %) limit do Poslanecké sněmovny neprolomili.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

20:01 Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

Jednou je nebezpečný Tunis, podruhé Řecko. Lumpárna od Ministerstva zdravotnictví, rozčiluje se pro …