Již oficiálně se přestala používat značka České aerolinie. Má se nad tím mávnout rukou, že „to je trh“ a „to je život“, nebo je to známka toho, že „náš stát už není hrdým státem“, jak také na to téma padlo?
Asi by lidé mé generace dokázali odbýt zmizení ČSA ze seznamu podniků a podnikatelů, až symbolicky spojených s existencí Československa, povzdechnutím to je život, takový je svět a takoví jsme my! Dnes ale už skoro dvě generace pochopily, že vyprávění a anekdotické příběhy, plnící první příběhy prezidenta Václava Havla, byly jen kouřovou clonou, která měla zakrýt fundamentální proměnu státu, společnosti i kultury.
Petr Pithart v Echo24 k tomu napsal v glose nadepsané Zásadní slovo filozofa – Bělohradskiánský obrat, několik slov, kterými reaguje na intelektuální ekvilibristiku dnešní doby. Možná chce připomenout snad i jeho se dotýkající trápení našich současných dnů, když napsal … i my, privilegovaní, na dobrém místě světa, s pevnými či slušnými platy, jsme přece také každý nějak zranění. Totiž nepřiznávanou spoluzodpovědností za stav světa, země: Málo jsme řvali, když krize nastupovaly, když bylo ještě možné se jim postavit. Kdo se cítí být bez viny, je sám intelektuální dezolát.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský