Od Havlů udeřilo: K volbám by měli smět jen někteří lidé

19.09.2019 17:50 | Zprávy
autor: rak

„Václav Havel by v dnešní době nebyl šťastný,“ říká v rozhovoru pořadu Prostor X pro server Reflex.cz vědec a spisovatel Ivan Havel, bratr prezidenta Václava Havla. Demonstrace z posledních měsíců by se však prezidentu Havlovi podle jeho bratra líbily. Havel v rozhovoru vzpomenul na to, co zažíval během minulého režimu a v prvních chvílích demokracie. Vyjádřil se, že dnešní situace „není to, v co v prvních letech věřili“. V lidech prý přetrvává povaha lidí z bolševismu. Hovořilo se i o volebním systému. S tím není Havel rovněž spokojený. Demokracie je prý „příliš demokratická“ a k volbám by se měl dostat jen ten, kdo by prošel určitou zkouškou či testem. A v závěru pak došlo i na zhodnocení prezidenta Miloše Zemana.

Od Havlů udeřilo: K volbám by měli smět jen někteří lidé
Foto: Repro Prostor X
Popisek: Ivan Havel

Ivan Havel v rozhovoru vzpomínal na ústrky během minulého režimu. O emigraci bratr pozdějšího prezidenta nepřemýšlel. Odrazovala jej odlišná kultura a to, že zde měl rodinu. „Já jsem prostě lokální patriot,“ říká. Jeho strýc Miloš, filmový producent a úspěšný podnikatel, kterému se povedl útěk za hranice, mu navíc v tomto směru nakonec byl odstrašujícím příkladem.

K tomu, že nepodepsal Chartu 77, podotýká, že ho od toho odradil právě bratr Václav Havel s tím, že jeho podpis stačí. Později se mu již nechtělo „připodepisovat“ chartu mezi dalšími lidmi. Pozornosti StB se však ani přesto nevyhnul. A to zvláště poté, co začal organizovat setkávání disidentů s veřejností, kde řešili především filozofická témata.

Ivan Havel též pomáhal i při zakládání Občanského fóra. Rozhodl se však, že v politice zůstane pouze do prvních voleb, což dodržel. „Všichni kamarádi, kteří vypadali, že na tom jsou stejně jako já, tak postupně začali brát ministerstva a začali zakládat partaje,“ dodává. Prý to trochu vyčítá těm, kteří mezi prvními odešli z Občanského fóra, které pak „osiřelo“.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…