Odhalení: Merkelová obdivuje Čínu. A ví, jak Číňani pomohli Německu

06.01.2021 8:05

Americký magazín Foreign Policy přináší úvahu o tom, co si asi německá kancléřka Angela Merkelová myslí o Číně. Kdo by čekal, že se Merkelová k Číně staví velmi kriticky, prý by se velice pletl. Merkelová si totiž pamatuje, jak Čína v minulosti pomohla EU.

Odhalení: Merkelová obdivuje Čínu. A ví, jak Číňani pomohli Německu
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Projev kancléřky Angely Merkelové k opatřením proti šíření koronaviru, 18. března 2020

EU na konci roku 2020 dospěla k investiční dohodě s Čínou. Podle časopisu Foreign Policy dává tato skutečnost nahlédnout do myslí německé kancléřky Angely Merkelové. Ukazuje, jak vlastně Angela Merkelová uvažuje.

Anketa

Má vláda otevřít horská lyžařská střediska?

62%
hlasovalo: 17956 lidí

Kdo by čekal nějaké obavy z autoritářských praktik a strach o osud utlačované ujgurské menšiny, podle jednoho z diplomatů a dlouhodobých spolupracovníků by se pletl. Merkelová si prý pamatuje, že Čína pomohla zadluženým státům EU v časech finanční krize před více než deseti lety a dovolila Němcům vyvážet jejich zboží na svůj trh, čímž pomohla udržet německou ekonomiku v chodu i v obtížných dobách. „Na to nezapomněla,“ prozradil diplomat.

Merkelová si je prý také vědoma hospodářských úspěchů Číny a obdivuje je.

„Načasování dohody, po roce eskalujícího napětí mezi Evropou a Čínou a jen několik týdnů před inaugurací nově zvoleného prezidenta USA Joea Bidena, vypadá přinejmenším divně. Je těžké nepovažovat to za geopolitický dar Pekingu a facku nastávající Bidenově administrativě,“ poznamenává publicista Noah Barkin v textu pro Foreign Policy.

Podle Barkina stačí sledovat dlouhodobý přístup k Číně a hned bude jasné, že je jednání s nejlidnatější komunistickou zemí otevřená. Navzdory tlaku členů vlastní strany prosazuje povolení přístupu čínské společnosti Huawei na německý trh a vybudování 5G sítí.

Jak již bylo řečeno, vedou ji k tomu ekonomické důvody. Je si vědoma toho, že si Německo nemůže dovolit pošramotit vztahy s Čínou, i když jde o komunistickou zemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rána Klusovi? Má srandu z toho, co vymete peněženku

12:25 Rána Klusovi? Má srandu z toho, co vymete peněženku

Zpěvák a skladatel Tomáš Klus se opět angažuje v tématu ekologie. Tentokrát propaguje solární energi…