Okamura k Merkelové: Revanšismus a naprosté svinstvo. Předvolat velvyslance a projednat ve Sněmovně

21.06.2018 8:32

Tomio Okamura (SPD) zuří. Žádá ministerstvo zahraničí České republiky, aby si na kobereček předvolalo velvyslance Spolkové republiky Německo. Prý kvůli naprosto nepřijatelným a revanšistickým výrokům německé kancléřky Angely Merkelové. Ministerstvo zahraničí je v této věci podstatně zdrženlivější než Okamura. Ve slovech kancléřky resort nevidí problém.

Okamura k Merkelové: Revanšismus a naprosté svinstvo. Předvolat velvyslance a projednat ve Sněmovně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura a Radim Fiala

Německá kancléřka Angela Merkelová nahlas řekla to, co si myslí, že nelze morálně ospravedlnit vyhánění lidí z jejich domovů, a to ani když je toto vyhánění reakcí na hrůzy druhé světové války, kterou rozpoutalo Německo.

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura nevěřil vlastním uším. Slova kancléřky ho rozzuřila a požaduje okamžitou reakci české diplomacie.

Anketa

Je morální ospravedlnění pro odsun sudetských Němců z ČSR po roce 1945?

95%
5%
hlasovalo: 15650 lidí

„Angela Merkelová dnes řekla, že pro poválečný odsun Němců z Československa ‚neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění‘. Je to revanšistické vyjádření a naprosté svinstvo vůči České republice. Sudetští Němci se masově podíleli na přípravě konečného řešení české otázky, které by znamenalo faktickou a biologickou likvidaci českého národa. Hnutí SPD vyzývá ministerstvo zahraničí a vládu České republiky k podání oficiálního protestu a předvolání velvyslance Spolkové republiky Německo v souvislosti s revanšistickými výroky kancléře Merkelové. Politická pozice Německa vyjádřená tímto prohlášením zpochybňuje výsledky druhé světové války, záměrně relativizuje pozici viníků a obětí a přímo ohrožuje politické a bezpečnostní zájmy České republiky. V souvislosti s touto provokací budou žádat poslanci hnutí SPD zařazení mimořádného bodu jednání Sněmovny s cílem jasně se vymezit proti revanšismu německé kancléřky Merkelové,“ vypálil Okamura již ve čtvrtek na sociální síti Facebook. A přidal fotku, na které se premiér Andrej Babiš zdraví s Merkelovou. Uklání se jí přitom.  

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Okamura ještě doplnil, že Němci se za druhé světové války dopustili mnoha hrůz a odsun sudetských Němců byl reakcí na tyto hrůzy. Odsun Němců navíc podle Okamury pomohl poměrně rychle normalizovat vztahy s Německem.

Jenže oné tvrdé reakce ministerstva zahraničí se Okamura možná nedočká. Ministerstvo se totiž k výroku Merkelové staví poměrně smířlivě. Podle resortu je třeba chápat, že šlo o výrok určený především německému domácímu publiku Pro českou stranu je zásadní, že stále platí Česko-německá deklarace podepsaná v roce 1997, kde se hovoří také o vzájemném vyrovnání s minulostí.

„Výrok kancléřky Merkelové pochází z projevu na Dni připomínky útěku a vyhnání. V tomto kontextu je také třeba výrok vnímat. Nejde o polemiku s německými sousedy a nikterak ani nezpochybňuje podstatu Česko-německé deklarace. Podstata deklarace spočívá ve stanovení historické kauzality a v oboustranném odmítnutí vznášet právní nároky, které by vyplývaly z komplikované minulosti,“ uvedlo ministerstvo zahraničí. Vyjádření ministerstva zahraničí přinesl server Lidovky.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi jsou rasisté, smutní klimatická aktivistka. Tento pocit ji přepadá i v tramvaji. Špatně jí je i z ekonomického růstu

8:10 Češi jsou rasisté, smutní klimatická aktivistka. Tento pocit ji přepadá i v tramvaji. Špatně jí je i z ekonomického růstu

V Česku žijí i lidé, kteří všechno vidí skrze rasu. Například klimatická aktivistka Michaela Pixová,…