Ondřej Hejma překvapivě o SPD a KSČM

25.07.2018 13:31

Zpěvák a skladatel Ondřej Hejma se v rozhovoru pro Český rozhlas vyjádřil k aktuální politické situaci. Zaměřil se především na sociální demokraty a komunisty. Řešil se i Donald Trump. Pořad moderovala Zita Senková.

Ondřej Hejma překvapivě o SPD a KSČM
Foto: Martin Kovář
Popisek: Hudebník Ondřej Hejma
reklama

Česko má za sebou rekordní čekání na novou vládu. Trvalo 264 dní. To je tak složité sestavit v naší zemi vládu? „Můj otec se dožil krásných 94 let a prožil celkem pět režimů. To je myslím typický znak české politiky, že to je politika nestálá, není úplně suverénní, pořád čeká na vlivy zvenčí i zevnitř a pořád se čeká, jak se to vyvine,“ řekl Hejma.

Anketa

Je rozhodnutí Nejvyššího soudu ohledně podvedených klientů firmy H-System správné?

16%
84%
hlasovalo: 8136 lidí

Za jeden z důvodů táhnoucích se vyjednávání považuje volební výsledek. Na otázku, zda by táhlé spory ohledně sestavení vlády mohly nějak poznamenat českou politiku, odpověděl Hejma kladně. „Příkopy jsou vykopané, rozhodně se nijak nezasypaly a jsou tam pořád,“ míní Hejma. Koalice ale podle něj vydrží pohromadě, a to zásluhou Andreje Babiše. „Dopadl podobně jako Angela Merkelová. Bylo to takové vítězství-nevítězství, ale bylo jasné, že to bez něj nepůjde. Stál tedy před velikým úkolem a nikdo mu to neulehčil,“ dodal Hejma.

Andrej Babiš stál podle Hejmy před těžkým úkolem a všichni protivníci ho v tom „vyráchali“. Neměl také volnou ruku v tom, s kým vlastně mohl vládnout. „SPD je nepřijatelná, dříve to byli komunisti,“ podotkl Hejma. Je rád, že vláda vznikla a skládá úctu předsedovi ČSSD Hamáčkovi za to, že do toho šel. Podle Hejmy na to Hamáček pravděpodobně doplatí.

A co říká známý hudebník na účast komunistů ve vládě? Velká část veřejnosti je silně proti. „Když už to muselo být, tak se vůbec nezlobím, protože vzpomínám na ten dávný případ, kdy se komunisté ve Francii poprvé dostali k vládě. A to byl jejich konec, definitivní konec. Už se potom nikdy do vlády nedostali. Prostě ztratí ten nimbus té protestní strany, která je proti těm zavedeným praktikám, budou se muset zúčastnit a trošinku umazat. Tak si myslím a doufám, že třeba jednoho dne se s tou sociální demokracií spojí a ta strana, to strašlivé jméno, konečně zmizí z české politiky. To je myslím ten poslední úkol, co nás po revoluci čeká,“ odtušil Hejma.

Fotogalerie: - Zasedání vlády č. 31

Ministr dopravy Dan Ťok přichází na zasedání Babiš...
Ministr dopravy Dan Ťok
Ministr životního prostředí Richard Brabec
Ministr životního prostředí Richard Brabec
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Sociální demokraté a komunisté jsou pro něj takřka totožní. „Je to z devadesáti procent to samé. Jediné, co odlišuje KSČM od ČSSD tak nějak zásadně, je postoj k NATO. A když vidíme, jak řádí Donald Trump, tak aby nakonec na jejich slova nedošlo,“ obává se Hejma.

S výrokem Petra Honzejka na adresu nově vzniklé vlády, že jde o důkaz, že v České Republice je již možné úplně všechno, Hejma zásadně nesouhlasí. „V Česku prostě nesmí Tomio Okamura do vlády, to je ta nová hranice,“ konstatoval Hejma. „Do vlády nesmí, protože kdyby tam směl, tak už tam dávno je a Andrej Babiš je v pohodě. Takže jsou tam komunisté jako druhé největší zlo,“ dodal Hejma.

Fotogalerie: - Vystěhují Bedřišku?

V ostravské osadě Bedřiška zakončili Dva týdny bdě...
Osada Bedřiška v Ostravě
V ostravské osadě Bedřiška zakončili Dva týdny bdě...
V ostravské osadě Bedřiška zakončili Dva týdny bdě...
V ostravské osadě Bedřiška zakončili Dva týdny bdě...
V ostravské osadě Bedřiška zakončili Dva týdny bdě...

Dnešní KSČM už Hejma nepovažuje ani za komunisty. Název z hlediska historického traumatu Čechů nepovažuje za vhodný a vzpomněl, že při několika společenských příležitostech položil Vojtěchu Filipovi dotaz, proč se KSČM nespojí s ČSSD. Podle Hejmy jde spíše pro KSČM o výhodnou pozici a obchodní záležitost, o kterou by spojením s ČSSD přišli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Marek Korejs
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slavný Čech přemýšlel, kdo nahradí Zemana: Tady není žádná osobnost! A tvrdě k Ivanu Bartošovi

21:50 Slavný Čech přemýšlel, kdo nahradí Zemana: Tady není žádná osobnost! A tvrdě k Ivanu Bartošovi

Herní vývojář Daniel Vávra v youtubovém pořadu U Kulatého stolu promluvil o tom, jak je to s jeho ka…