Opakování Krymu? Lidé na východě Ukrajiny dostávají ruské pasy. Prezident Zelenský má obavy

20.5.2021 10:34 odp.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek označil vydávání ruských pasů obyvatelům východní Ukrajiny za první krok k anexi regionu. „Rozhodně je to první krok, protože tatáž věc se kdysi stala na Krymu, obyvatelé Krymu dostávali ruské pasy. Je to velký problém,“ prohlásil Zelenskyj na své výroční tiskové konferenci. Informovala agentura Reuters zveřejnily Novinky.

Opakování Krymu? Lidé na východě Ukrajiny dostávají ruské pasy. Prezident Zelenský má obavy
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj

Ruské občanství podle údajů ruského ministerstva vnitra získalo od dubna 2019 více než 527 tisíc obyvatel Donbasu. Kyjev se podle Reuters obává, že potřeba ochránit tyto lidi může být využita jako omluva nebo záminka pro možnou otevřenou agresi vůči Ukrajině.

Zelenskyj uvedl, že Rusko nahromadilo u ukrajinské hranice přes 100 tisíc vojáků a mnoho jich tam udržuje navzdory oznámenému stažení vojsk. „Odcházejí pryč velmi, velmi pomalu. (Je to) vážná situace a myslím, že takové napětí může trvat až do konce vojenských cvičení, nejméně do září,“ uvedl ukrajinský prezident.

Původní zdroj ZDE.

Situace na východě Ukrajiny se v poslední době znovu vyostřila. Kyjev a proruští separatisté se navzájem obviňovali z častějšího porušování klidu zbraní. Rusko zároveň zvýšilo počet vojáků u hranic s Ukrajinou, což vyvolalo obavy Kyjeva i Západu. Kreml tvrdil, že Rusko nikoho neohrožuje a že jde o vojenská cvičení.

Kancelář Zelenského se snaží domluvit s Kremlem setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, oba státníci by se mohli sejít na území třetí země. Zelenskyj už dříve navrhl, aby se sešli na východě Ukrajiny, přičemž Putin ho pozval do Moskvy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

sabotáž?

Nemyslíte, že kdybyste netajil svůj zdravotní stav, nemyslím podrobnob diagnózu, ale před volbami jste sám říkal, že to máme právo vědět, tak by se tím ani Senát nezabýval? A proč to chcete řešit teď, vic jak půl roku poté, když jsou tu mnohem závažnější problémy a kousek od nás zuří navíc válka?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA Ukrajinu podporují dál. Ale nechtějí, aby se jim to vrátilo. Jozef Lenč o chybách velmocí

11:32 USA Ukrajinu podporují dál. Ale nechtějí, aby se jim to vrátilo. Jozef Lenč o chybách velmocí

Politolog Jozef Lenč tvrdí, že Západ nemůže akceptovat protiprávní územní zisky Ruska na Ukrajině, š…