Orbán vybudoval, Fialovi jdou na ruku. V Maďarsku zazněly důležité věci

12.05.2023 12:10 | Rozhovor

„Viktor Orbán nastavil laťku vysoko,“ řekl ParlamentnímListům.cz pražský zastupitel Josef Nerušil (SPD), který se nedávno vrátil z konzervativní konference CPAC v Maďarsku. Srovnal, proč Maďaři mají svou hrdost, zatímco Češi si nechají „nadělat na hlavu“. A co Viktor Orbán pochopil a Petr Fiala ne. Babiš podle něho sice správně diagnostikoval problém, ale musí dělat víc než to.

Orbán vybudoval, Fialovi jdou na ruku. V Maďarsku zazněly důležité věci
Foto: Twitter
Popisek: Budapešťské Konzervativní konference CPAC se účastnila delegace hnutí SPD, vedená Ředitelem Institutu SPD Josefem Nerušilem

Minulý týden jste se vrátil z konzervativní konference CPAC v Budapešti. O konferenci se referovalo jako o největším setkání konzervativních sil v Evropě. Můžete nám popsat, co se na konferenci odehrálo?

Konferenci organizuje Americká konzervativní unie. Původně byla akce určena jen pro Spojené státy, v posledních letech se ale začala rozšiřovat do celého světa – Austrálie, Japonska, Brazílie nebo právě do Maďarska. Cílem je podpora politiků, kteří se hlásí k hodnotám jako je rodina, právní stát, osobní odpovědnost nebo národ a jejich projení s konzervativně smýšlejícími intelektuály a aktivisty. V druhé řadě se pak jednalo o jakýsi veletrh organizací propagujících konzervativní hodnoty, které na konferenci prezentovaly svou činnost. Jak shrnul jeden z řečníků – Budapešť se na ty dny stala hlavním městem konzervatismu v Evropě.

Na konferenci CPAC vás jako svého reprezentanta vyslalo hnutí SPD. Dáváte tím jako hnutí najevo, že se hlásíte mezi konzervativce?

To, jestli jsem konzervativec, nechť posoudí ti, kteří se zabývají politickou taxonomií. Já hledám politiku, která je na straně zdravého rozumu. Ten v poslední době nalézám právě u stran, které ideově vycházejí ze základů politického a národního konzervatismu, a mezi ně lze podle méhu názoru bezesporu řadit i hnutí SPD. Přece jenom, už také nepatřím mezi nejmladší, mám rodinu s dvěma dětmi, a témata, jako je podpora rodiny, následování určitého hodnotového systému, národní kultury, zachování určitého životního standardu, ale i určitá odpovědnost ke starším, se mě dotýkají osobně. Skutečně si nemyslím, že by nám jako rodině prospělo cílené snižování životní úrovně nebo vymývání hlav agresivní LGBT ideologií. Na konferenci jsem proto jel jako součást delegace hnutí SPD, spolu s několika členy naší mládežnické organizace, ale i čistě ze zájmu o výměnu poznatků v oblasti konzervativního myšlení.

Co vás na konferenci zaujalo? Hodně se mluvilo o projevu Viktora Orbána, který hovořil o bruselském šlechtění viru progresivismu, který nakazil Evropu. 

Viktor Orbán svým projevem na začátku konference nastavil laťku skutečně vysoko, z toho, co jsem slyšel, tak se ostatní vstupy na jeho projev jen dotahovaly. Kromě toho, že nekompromisně hovořil o úpadku Evropy a o jeho příčinách, tak také narýsoval řešení, tedy jeho slovy „protilátku“. Ta spočívá v podpoře rodiny a národní soudržnosti, v ochraně státních hranic a vlastní kultury a ve výchově talentů. Tedy recept, který evidentně funguje.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

Ve frakci Patrioti pro Evropu překreslíme mapu Evropy

Co přesně tím myslíte? Jak překreslit? A věříte tomu, že je EU reformovatelná, a že to dokážete? Vaše frakce je údajně třetí nejsilnější, to znamená, že nemáte většinu. Navíc mi přijde, že s těmi největšími nesmysli přichází EK a nevím, zda jim tak můžete zabránit? Fandím vám, jen si nemyslím, že je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

bez kopání do babiše by to nešlo? , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevipera , 12.05.2023 12:33:47
pokud jsem to pochopil, tak babiš na konferenci vystoupil s celkem závažným a jasným sdělením. A co SPD? Vystoupil tam někdo z vás s projevem?

|  21 |  0

Další články z rubriky

Bombardují nemocnice, západním firmám je to jedno. Ukrajinská ekonomka po nich chce miliardy

15:15 Bombardují nemocnice, západním firmám je to jedno. Ukrajinská ekonomka po nich chce miliardy

Ekonomka a expertka na ruskou ekonomiku a americko-ruské vztahy Elian Ribakova se zlobí na západní f…