Ostnatý drát a tisíc vojáků. Polsko posiluje obranu před migranty

21.08.2021 21:21

Evropské státy se začínají připravovat na hrozbu silné migrace z Afghánistánu a na některých hranicích Evropské unie již začínají urychleně stavět bariéry proti ilegálním migrantům. Ti již přitom nyní začínají za podpory režimu Alexandra Lukašenka proudit ve velkém z Běloruska, a to už i do sousedního Polska. Varšava rozhodla na pomoc hraniční stráži povolat tisícovku vojáků a urychleně se snaží na nejproblémovější úseky natáhnout ostnatý drát.

Ostnatý drát a tisíc vojáků. Polsko posiluje obranu před migranty
Foto: Jan Rychetský
Popisek: U hranic s Polskem

Anketa

Má naše účast v NATO smysl?

4%
94%
hlasovalo: 26070 lidí
418kilometrovou polsko-běloruskou hranici schengenského prostoru se snaží v poslední době kromě migrantů ze Sýrie či Iráku překročit i Afghánci.

Z věci je nesvůj i někdejší předseda Evropské rady a aktuální lídr Občanské platformy Donald Tusk. „Tisícům z nich se to bohužel podařilo,“ pronesl s podobnou rétorikou, jakou v posledních dnech zaujímá Evropská komise – z té před více než týdnem vypadlo, že je proti migrantům z Běloruska, a doporučila pokračovat ve stavbách plotů na hranicích. Plot, který stavěla na své hranici kvůli migrantům Litva, dokonce Evropská komise chválila jakožto „dobrý nápad“.

Nejhorší situace je nyní v Podleském vojvodství, jehož krizový štáb volal po urychlené pomoci polskou vládu. Ministerstvo obrany vzápětí vyslalo na ochranu polských hranic až tisícovku vojáků. Pokud by ani tento počet nestačil, je vládou přislíbeno, že budou zmobilizováni na ochranu hranic další.

Na více než 150kilometrovém hraničním úseku, kde hrozí největší nápor migrantů, byl v tomto týdnu zřízen či je dostavován i ochranný plot; existují již však zprávy, že byla na některých místech bariéra z ostnatého drátu úmyslně poškozena.

Během srpna se do středy pokusilo nelegálně vstoupit 2100 osob. Z toho 1342 osob bylo zastaveno pohraniční stráží a 758 osob bylo umístěno do záchytných center.
Pobaltské státy a Polsko se domnívají, že nával migrantů může být jakási msta Minska za sankce EU proti režimu Alexandra Lukašenka.

Anketa

Má naše účast v NATO smysl?

4%
94%
hlasovalo: 26070 lidí


K ochraně hranic Evropské unie přistupují v posledních týdnech všechny státy EU sousedící s Běloruskem. Hrozí však, že vzhledem k situaci v Afghánistánu začnou migranti postupně proudit i pozemní cestou z jižní hranice. Bezpečnost Schengenu se tedy snaží posílit v posledních dnech urychleně i Řecko, to na hranici s Tureckem vybudovalo soustavu bariér o délce čtyřiceti kilometrů. Turecko na hrozbu, že by afghánští migranti zůstali na jeho území, reaguje posílením kontroly svých hranic i stavbou zdí a zákopů.

Do Turecka během srpna již dorazily tisíce afghánských migrantů, jak ale upozorňuje i server The Economist, na rozdíl od uprchlíků ze Sýrie, kterých Turecko přijmulo více než tři a půl milionu, místní tentokrát nadšeni z většinou úplně kulturně odlišných Afghánců nejsou.

Některé evropské státy již předem avizují, že u nich mají Afghánci zavřené dveře. „Nikdo nemůže vstoupit do Maďarska bez oficiálního souhlasu, a my vezmeme pouze ty afghánské občany, kteří v posledních několika letech nějakým způsobem pomohli maďarským jednotkám,“ řekl již jasně za Maďarsko státní tajemník Levente Magyar.

Opatrnější je tentokrát ve vítání migrantů i sousední Německo. Kromě silně levicově orientovaných stran, které získávají voliče svým otevřeným přístupem a politikou benevolence k migraci, v uplynulých dnech mnozí politici volí směrem k Afgháncům, kteří nespolupracovali v minulosti s Německem, značně opatrnější slova nežli během vrcholu minulé migrační krize. Není divu – v zemi zbývá už jen pět týdnů do voleb a záležitost příchodu dalších statisíců migrantů považuje mnoho Němců za ústřední otázku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

18:08 Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

Expremiér Andrej Babiš (ANO) svůj pravidelný pořad Čau lidi přesunul na pondělí. Mimo jiné v něm dne…