Pan Helmut a paní Helga na vánočních trzích v ČR. Divili se a vyprávěli

09.12.2024 9:45 | Reportáž
autor: Václav Fiala

Tři deci punče nebo svařáku za stovku. Klobása 120 korun, párek v rohlíku 50 korun. Takové jsou ceny na plzeňských adventních trzích. Na plzeňské náměstí Republiky zavítaly o víkendu hlavně rodiny s malými dětmi – podívat se na zvířecí betlém nebo ruské kolo. Dalšími, početnými návštěvníky, byli zahraniční návštěvníci, zvláště Němci. Ti vyprávěli o tom, že za nošení nože je u nich doma pokuta až 10 000 euro. A divili se našim cenám.

Pan Helmut a paní Helga na vánočních trzích v ČR. Divili se a vyprávěli
Foto: Václav Fiala
Popisek: Drahé vánoční trhy v Plzni 2024

Ti z velkých měst si pochvalovali klidnou a bezpečnou atmosféru. To prý u nich je snad už jen v malých obcích, ale i tam je díky přistěhovalcům celá místní stálá komunita naruby. A to je ještě klidné Bavorsko. O poznání složitější je to v Sasku a Durynsku, ale to stále ještě nemá na další spolkové země.

Ceny k (ne)uvěření

Poukazovali na ceny, které se prý od jejich minulé vánoční návštěvy, zvedly u nás rapidně a jsou buď srovnatelné, nebo ještě vyšší než v samotné SRN. „Už je u vás teplý nápoj jako u nás,“ díval se nevěřícně pan Helmut z Regensburgu. „To na malé obci je u nás levnější, ale město je město,“ dodal chápavě. O to více nechápavě se podivovali nad bílými klobásami, které se vzhledem a natož pak složením těm bavorským nebo durynským ani nepřiblížily. Jedině snad cenově.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vánoce, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePutin z Putimi , 09.12.2024 11:23:40
A podobně i my za nějakých 30 let budeme jezdit do Ruska, abychom si užili krásu poklidných pravoslavných svátků bez všech těch západních "hodnot."

|  27 |  1

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…