Pane Babiši, co to je za bordel? Temné informace o včerejším jednání

31.01.2019 11:40

Dohodli se? Nedohodli se? Občan nemá zcela jasno. Premiér Andrej Babiš se ve středu podruhé sešel s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem. Tématem schůzky byla výstavba administrativního komplexu v pražských Letňanech. A jak to dopadlo? Praha za určitých podmínek s prodejem pozemků na severu města souhlasí, píše oficiální zpráva vlády. Co však uvádí primátor Hřib?

Pane Babiši, co to je za bordel? Temné informace o včerejším jednání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr České pirátské strany a nový primátor Prahy Zdeněk Hřib

Jednání se za vládu zúčastnil také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, hlavní město reprezentovali vedle primátora i radní a náměstci. Přítomna byla také ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu.

Na jednání s pražským primátorem se hovořilo o výstavbě administrativního komplexu v pražských Letňanech, kam by se podle odhadů mohlo přestěhovat přibližně 25 až 30 % státních zaměstnanců v Praze. „Magistrát by nám pozemek prodal pod podmínkou, že bychom kromě administrativního centra pro úředníky postavili také novou nemocnici a 1 300 bytů. De facto by se přestěhovala Bulovka a vzniklo by administrativní centrum pro 10 000 zaměstnanců,“ uvedl Andrej Babiš.

Dalším požadavkem primátora Hřiba je financování dostavby vnitřního městského okruhu. Praha zároveň požaduje převod karlínských kasáren do svého vlastnictví. „Domluvili jsme se na tom, že do 14 dnů dáme komplexní nabídku k transakci s Magistrátem hlavního města Prahy. Pokud by k transakci došlo, tak Praha požaduje, aby byla vypsána dvoukolová mezinárodní architektonická soutěž, s čímž nemáme problém,“ řekl premiér.

Stát chce vybudováním komplexu v Letňanech snížit náklady na nájmy, za které ročně platí téměř půl miliardy korun soukromým firmám, odstranit investice do energeticky náročných budov, snížit drahý provoz a odstranit roztříštěnost organizačních složek státu. Dohromady by se v administrativním centru nacházelo 42 státních složek, mimo jiné Ministerstvo pro místní rozvoj.

Transakce má zahrnovat celkem 105 budov, z nichž 90 se má vyprázdnit a do zbytku se přesunou zaměstnanci z jiných úřadů. Konkrétně jde například o budovu Ministerstva financí či Generálního finančního ředitelství.

Tolik oficiální zpráva vlády. Zpráva na facebookovém profilu primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) však rozhodně takto optimisticky nezní. „Úřednické ghetto v Letňanech podle představ premiéra Andrej Babiš nechceme. Na tom se nic nemění ani po středeční schůzce. Pokud má pan premiér zájem spolupracovat na naší vizi města krátkých vzdáleností (vybudování čtvrti s nemocnicí, byty, parkem, školou a administrativními budovami), ať zafinancuje Městský okruh za 60 miliard. Podpoří tím dopravní obslužnost, která bude i pro danou oblast důležitá. Co se týče přesunu státních úředníků do nových prostor, nejdřív potřebujeme vědět, co z toho bude mít Praha. Proto požadujeme od pana premiéra seznam nemovitostí, které se mají uvolnit, a plán jejich využití. To zatím nemáme, a tak nemohlo dojít k dohodě. Nechceme Prahu plnou prázdných budov!“ poznamenal primátor Hřib.

A obdobně hovoří i facebookový profil hnutí Starostové a nezávislí Praha. „Nikdo vám nemůže dát to, co já vám mohu slíbit. Není pravda, že vedení Prahy kývlo na premiérův nápad o vladní čtvrti v Letňanech. Bylo řečeno, že obě strany jsou ochotny jednat. Premiér je ochoten naslibovat prakticky cokoliv, aby se stavba vládní čtvrti zrealizovala. Proč mu tak o to jde? Chce si postavit pomník? Nebo chce výhodně prodat (a koupit) původní budovy ministerstev a úřadů? A co třeba rovnou prodat Karlštejn, nebo Pražský hrad? Cena, kterou Andrej Babiš je ochoten slíbit za jeden metr půdy v Letňanech, je cca 250 000,- korun. Přijde vám to v pořádku? Tak se chová dobrý hospodář a ‚úspěšný‘ manažer?“ zeptalo se hnutí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…