Parkanová, která je v kauze CASA obviněna ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku, zveřejnila v půlce srpna na svých webových stránkách záznamy výpovědí svědků i obviněných. Svůj krok tehdy neodůvodnila. Mezi dokumenty jsou například výpovědi expremiéra Petra Nečase (ODS), někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) či současného ministra obrany Vlastimila Picka.
Ukázala na veřejně známé osobnosti
Podle ÚOOÚ se tak Parkanová dopustila přestupku, protože porušila zákonem uloženou povinnost zachovávat mlčenlivost o osobních údajích. Zasáhla tak prý do práv lidí, jejichž údaje zveřejnila. Vedle 16.000 korun má exministryně zaplatit dalších tisíc korun jako náhradu nákladů řízení. Úřad v rozhodnutí uvádí, že po zhodnocení přitěžujících i polehčujících okolností se rozhodl uložit pokutu při dolní hranici zákonné sazby. Horní hranice činí podle zákona o ochraně osobních údajů 100.000 korun.
Za přitěžující okolnost označil úřad to, že osobní údaje byly zveřejněny prostřednictvím internetu, a tedy nenapravitelně zpřístupněny v podstatě neomezenému počtu osob. Parkanové přitížilo i to, že má právnické vzdělání, takže by měla znát právní předpisy lépe než laici.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp