Past nalíčená na Babiše! Vondra v ČT varoval před očekávanou pozicí Jourové v bruselské komisi

09.09.2019 21:43

Hostem dnešního Interview na ČT24 byl europoslanec Alexandr Vondra. Vyjádřil se k možnosti, že by se Věra Jourová měla stát místopředsedkyní Evropské komise, kde by měla dohlížet na fungování právního státu. Podle něj nejde o úspěch, nýbrž o problém, a Babiš tím „dostal pohlavek“. Pokud tuto funkci Jourová přijme, pak ji prý čeká kritika na Polsko a Maďarsko. Co se týká brexitové dohody, tak si Vondra myslí, že by vstřícnější měla být Evropská unie především v otázce hranice Irska se Severním Irskem. A varoval též před názorovým rozdělením v rámci Evropy, tak jako tomu bylo během vrcholící migrační krize.

Past nalíčená na Babiše! Vondra v ČT varoval před očekávanou pozicí Jourové v bruselské komisi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra
reklama

Anketa

Měla by Poslanecká sněmovna schválit zprávy o hospodaření České televize?

12%
88%
hlasovalo: 10707 lidí
Z počátku se v pořadu řešily předběžné zprávy, že by měla s největší pravděpodobností být Věra Jourová místopředsedkyní Evropské komise. Zítra by to měla potvrdit předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. „Myslím si, že je to spíš problém než úspěch,“ šokoval hned z kraje Vondra. Podle něho Jourová dostala „velmi špatné portfolio“, jelikož bude řešit starost o právní stát. „Myslím si, že je to taková past, která byla schválně nalíčena na zástupce Andreje Babiše v této Evropské komisi, protože on ji tam nominoval,“ poukazuje Vondra s tím, že má Babiš „problém“ s Evropskou komisí, čímž naráží na její vyšetřování českého premiéra v případu možné zpronevěry evropských prostředků.

„A teď budou Věru Jourovou, jeho nominantku, vysílat, aby peskovala Poláky a Maďary a aby byla poslušná a nekomplikovala tady život svému panu domácímu,“ doplňuje europoslanec. Prý to nyní „bude vrážet klín do spolupráce ve střední Evropě“ a „Česká republika z toho nic mít nebude“. „Může to být pomsta, ale kdyby to byla pomsta, tak hůře pro nás, protože my jsme ti, kteří ponesou následky,“ říká a bojí se, aby Jourovou v této funkci nepronásledovala stejná pověst jako u jejího předchůdce Franse Timmermanse, jenž se dostal do velké nelibosti v Polsku a Maďarsku.

Babiš prý čekal ekonomické zaměření či digitalizaci a místo toho „dostal pohlavek“.

Anketa

Zaslouží si Věra Jourová pokračovat v Evropské komisi jako zástupkyně České republiky?

hlasovalo: 10455 lidí
Podle Vondry je koordinace zemí V4 naprosto klíčová, vyjmenovával, že bychom bez společné spolupráce nerozšířili země NATO, nezvládli bychom mít energetickou bezpečnost a nezklidnili bychom prý „hurá politiku ve vztahu k migraci, která hrozila, že Evropu rozloží“.

Následovalo téma brexitu. Zdali Velká Británie odejde 31. října, podle Vondry nikdo netuší. Myslí si však, že pro dohodu jsou úplně všichni. Jmenoval rozdělení Československa a pokojné rozdělení poté, co Češi Slovákům „vyšli vstříc“. „To, co se vyjednalo mezi Čechy a Slováky, to schválily oba parlamenty, tady v té situaci nejsme, to neschválil ani britský parlament, přestože třikrát se o to pokoušel, ani orgány na druhé straně,“ oponoval Vondra moderátoru Danielu Takáčovi, že je situace Británie podobná té před rozdělením Československa. Evropská unie by prý „měla být vstřícnější“.

Boris Johnson prý hraje hlavně o podobu irské pojistky, tedy o podobu hranice Irska se Severním Irskem. „Kdybychom mi to takhle hráli se Slováky, tak zdaleka nemáme tak dobré vztahy, jako máme dneska,“ podotkl pak Vondra k vyjednávání.

Ohledně britského premiéra se Vondra vyjádřil, že je to „tak trochu klaun“, nemáme ho však podceňovat. V Británii prý bude následovat situace s dalšími volbami. To, že by vznikla koalice Borise Johnsona a jeho politického rivala Jeremy Corbyna, si Vondra příliš představit nedokáže. „V politice je možné všechno, ale nezdá se mi to pravděpodobné,“ tvrdí.

Mezi další problémy Evropské unie vidí Vondra i další rozdělení, kromě rozdělení na západ a východ podle něj přijde i rozdělení na jih a sever, a to jakmile se přiblíží možná finanční krize. Došlo i na téma migrace a Vondra dal jako příklad neshod i otázku Izraele. Přestože my jsme zaměřeni na spolupráci s Izraelem, tak s rostoucím muslimským obyvatelstvem na západě a severu Evropy se mění postoj v mnoha zemích na protiizraelský. „Představte si, že dnes máme možnost otevřít ambasádu v Jeruzalémě, což koneckonců prezident slíbil. Ale pokud by bylo většinové hlasování, tak o tuto možnost přijdeme, protože tam by to určitě neprošlo, a kdybychom to udělali, tak za to budeme potrestáni,“ vysvětluje, jak by se změnila situace zemí v EU v souvislosti s možným přechodem na většinovou shodu při hlasováních. Zatím však otázka zahraniční politiky vyjadřuje jednomyslnost.

Závěrem došlo i na uhlíkovou neutralitu. „Myslím si, že je dobré mít takové cíle, aby to lidé unesli,“ podotkl Vondra k tomu, že pokud by byla uhlíková neutralita do roku 2050, tak hrozí až dvojnásobné zdražení téměř všech základních životních potřeb, od energií až po dopravu.

Záznam celého pořadu můžete zhlédnout ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením

7:31 Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením

Bylo to na akci Milionu chvilek pro demokracii, kde zakladatel hnutí Praha Sobě Jan Čižinský odhalil…