S návrhem souhlasí například politolog Jan Bureš, který tvrdí, že Češi v zahraničí by možnost hlasovat korespondenčně mít měli, aby nemuseli při volbách cestovat na konzulát nebo ambasádu někdy i přes celou zemi: „Navíc je bezpečnější než například internetové hlasování. A zároveň se i v Americe prokázalo přes všechny nesmysly, které povídal Donald Trump, že desítky milionů lidí hlasovaly korespondenčně, to fungovalo naprosto bezvadně a úřady hlasy zcela správně spočítaly. Pokud jsou dobře nastavena všechna pravidla, pokud jsou nastaveny správně lhůty, do kdy se musí kam co poslat, tak to funguje dobře a rozhodně bych návrh podpořil,“ řekl Bureš.
Jelínek: Dvakrát bych měřil, než bych jednou řízl
Možná rizika takového hlasování na dálku je podle něj možné eliminovat dobře napsanou legislativou, která bude myslet na všechny situace a nastaví pravidla pro hlasování, odesílání i sčítání hlasů a podobně. S nutností vše správně ošetřit zákonem souhlasí i politolog Lukáš Jelínek: „Otázkou je, jestli je skutečně možné zajistit absolutní bezpečnost takové volby, to znamená, že bude tajná, přímá a že se s hlasem nebude nijak manipulovat. Samozřejmě to, co jsme teď viděli ve Spojených státech amerických, vzbuzuje určité pochybnosti napříč politickým spektrem, ale bylo by dobré, kdyby se tímto návrhem Poslanecká sněmovna i Senát zabývaly,“ uvedl s tím, že by vláda měla spíše hledat cesty, jak takovou volbu lidem umožnit, než hledat výmluvy, proč to není možné.
„Nebezpečí manipulace se bojím stejně tak, jako se bojím jistých nebezpečí u elektronické volby, ale nemyslím, že by nebylo možné rizika minimalizovat, pokud bude vůle vymyslet co nejbezpečnější systém, a pokud bude inspirován v zemích, kde mají s touto formou volby dobré zkušenosti. Ale každopádně bych raději dvakrát měřil, než bych jednou řízl,“ podotkl Jelínek. Upozornil zároveň, že by schválení měla předcházet vážná debata právníků, státních úředníků a politiků, protože ne vždy vyhovuje hlasování prostřednictvím zastupitelských úřadů, které mají mnozí lidé daleko – ti, kdo v zahraničí pracují, studují a jinak jsou řádnými občany České republiky, žijí na našem území, jen se v termínu voleb ocitli mimo území republiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová